Syn.: Cereus thurberi Engelm., Glandulicereus thurberi (Engelm.) Guiggi, Lemaireocereus thurberi (Engelm.) Britton et Rose, Marshallocereus thurberi (Engelm.) Backeb., Neolemaireocereus thurberi (Engelm.) Backeb., Pilocereus thurberi (Engelm.) Rümpler, Rathbunia thurberi (Engelm.) P. V. Heath
Čeleď: Cactaceae Juss. – kaktusovité
Rozšíření: Druh severu Mexika a poměrně malé oblasti na jihozápadě USA (jen na jihoarizonském území s příznačným názvem Organ Pipe Cactus National Monument), vyskytuje se tedy ve státech Baja Norte, Baja Sur, Sinaloa, Sonora a Arizona, výhradně ve floristické Sonorské provincii.
Ekologie: Roste v Sonorské poušti, v nadmořské výšce od 20 až do 1100 m. Kvete od března do července, ojediněle až do prosince.
Popis: Velmi statný kaktus se sloupovitým habitem, 3–6(–12) m vysoký, od báze větvený. Stonek je přímý, nejdříve žlutozelený, později zelený, lysý, matný, s (12–)15–19 žebry. Areoly se tvoří podél žeber, dosahují 4–6 mm, chlupy jsou červenohnědé, trnů je 11–14(–19), jsou tenké, rovné, boční 1–3,5 cm dlouhé, střední trny až do 6 cm. Květy vykvétají v noci, jsou nálevkovité, 60–75(–90) × 60–70 mm, květní trubka je asi 40 mm dlouhá, okvětní lístky jsou až 65 mm široké, vnější jsou červené s růžovými okraji, vnitřní krémově bílé až světle růžové. Plod je červený, 45–65 mm dlouhý.
Ohrožení a ochrana: Stejně jako všechny ostatní druhy čeledi Cactaceae, je i tento druh chráněn mezinárodní úmluvou o obchodu CITES.
Poznámka: Rod Stenocereus zahrnuje asi 20 druhů, které se vyskytují v jižní Arizoně, Mexiku, na Antilách, v pobřežních oblastech Střední Ameriky a na severu Jižní Ameriky.
Fotografováno v květnu 2009 (USA, Arizona, Organ Pipe Cactus National Monument).