Česká jména: lužaně (Presl 1846), šafránovec (Nauman 1946), lužanka (Dostál 1989)
Slovenská jména: šternbergia (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Amaryllidaceae – amarylkovité
Rozšíření: Endemit jihozápadního Turecka, vyskytuje se v turecké provincii Muğla.
Ekologie: Roste v lemech cedrových lesů, na kamenitých a skalnatých stanovištích, ve skalních štěrbinách. Kvete od ledna do března.
Popis: Vytrvalá bylina s podzemní cibulkou dosahující v průměru 2–3 cm. Listy vyrůstají krátce před květem většinou po 4, jsou vzpřímené, úzce kopinaté až řemenovité, 8–11 mm široké, ploché, šedozelené. Stvol je vystoupavý až přímý, 12–20 cm dlouhý; blanitý toulec je až 55 mm dlouhý, květy jsou přisedlé, vonné, široce nálevkovité, bílé, okvětní cípy jsou obkopinaté až obvejčité, až 50 mm dlouhé a 18 mm široké; nitky tyčinek jsou bílé, prašníky žluté. Plodem je tobolka.
Využití: Lužanka bělostná byla popsána teprve v sedmdesátých letech 20. století, dnes je díky zahradnickým firmám známější z kultury než přírody. Ve středoevropských zahradách je však dosud velmi vzácná. V teplejších oblastech Čech zimu přečká bez úhony, může však kvést nepravidelně. V letních měsících vyžaduje sucho, vhodnější je pro alpínkový skleník, který může poskytnout eventuální ochranu i v době jejího velmi raného rozkvětu.
Ohrožení a ochrana: Na tento druh se vztahuje ochrana mezinárodní obchodní úmluvy CITES, je také uveden v seznamu chráněných rostlin Bernské úmluvy.
Fotografováno v březnu 2025 (Česko, kultura).