Syn.: Stevia coriacea Lag., Stevia fastigiata Kunth, Stevia glutinosa Kunth, Stevia grandidentata Sch. Bip. ex Klatt, Stevia hymenoppa Moc. ex DC., nom. illeg., Stevia nitida Walp., Stevia oaxacana Sch. Bip. ex Klatt, nom. illeg.
Česká jména: stévie (Mareček 2001)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Hory Střední Ameriky a severu Jižní Ameriky – od středního Mexika přes Kostariku po andské oblasti Kolumbie a Venezuely.
Ekologie: Roste na travnatých svazích na lávě, také v křovinách, v podrostu dubů a borovic, v nadmořských výškách od 1000 až do 3500 m.
Popis: Keř, 1–2 m vysoký, s lysými větvemi. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, úzce vejčité až kopinaté, 4–12 cm dlouhé a 1,2–4 cm široké, na bázi klínovité, pravidelně pilovité nebo oddáleně zubaté, na vrcholu špičaté, lesklé, žláznatě tečkované, lepkavé, žilnatina je zpeřená. Květenství je kompaktní chocholík, úbory jsou 9–11 mm dlouhé, zákrov je 5–6 mm dlouhý, žláznatě tečkovaný, lesklý; trubkovitých květů je 5, koruna je 5četná, 5–6 mm dlouhá, růžová, lysá. Plodem je nažka, 3,5–5,5 mm dlouhá, s krátkým chmýrem.
Poznámka: Rod Stevia zahrnuje na 240 druhů bylin i keřů, které se vyskytují v oblasti od jihozápadu USA až po Argentinu. Snad nejznámějším příslušníkem tohoto rodu je paraguaysko-brazilská stévie sladká (Stevia rebaudiana), která se používá jako alternativní sladidlo.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 26. 2. 2014 (Kostarika, Cerro Chirripó).