Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Sturnidae
Česká jména: špaček obecný
Anglická jména: European starling, Common starling
Rozšíření: Obývá většinu Evropy, mírné pásmo Asie až po severní Indii, Kazachstán a jih Sibiře, vyskytuje se rovněž v severní Africe. Byl vysazen v Severní Americe, Argentině, jižní Africe, v jihovýchodní Austrálii, na Tasmánii a na Novém Zélandě. V rozsáhlém areálu bylo rozpoznáno třináct poddruhů.
Způsob života: Velmi společenský pták, typický obyvatel zemědělské krajiny s loukami a pastvinami, žije v zahradách, parcích, na okraji lesů a v remízcích. Létá rychlým přímým letem, pobíhá a poskakuje po zemi.
Živí se hmyzem, žížalami, ovocem, zejména třešněmi, bezem černým a bobulemi révy vinné, nepohrdne ani semeny.
Hnízdí v dutinách stromů, v ptačích budkách, skalních trhlinách, i v otvorech budov. Koncem dubna buduje neuspořádané hnízdo ze stébel suché trávy, kořínků, mechu, srsti zvířat a peří. Samice snáší (2–)4–6(–9) vajec, která inkubují střídavě oba partneři po dobu 12–14 dní. Ptáčata krmí rodiče hlavně hmyzem 16–24 dní. Po opuštění hnízda se mláďata houfují do hejn a odlétají za potravou do polí, vinic a sadů. Někdy špaček zahnízdí podruhé v červnu. U nás je částečně tažný, v říjnu odlétá do jižní a západní Evropy nebo severní Afriky, vrací se v březnu.
Popis: Středně velký černý špaček dosahující délky 19–22 cm, rozpětí křídel 37–42 cm a hmotnosti 53–105 g. Delší špičatý zobák je v létě žlutý, v zimě hnědý. Nohy jsou narůžovělé. V prostém šatě jsou obě pohlaví hustě žlutohnědě tečkovaná svrchu a bělavá zespodu. Letní šat samce je černý, s purpurovým nebo zeleným leskem. Trojúhelníková křídla a krátký ocas jsou hnědavé, na ocase jsou bledé okraje per. Samice má víc bledých skvrn na těle. Mladí ptáci jsou do prvního pelichání šedohnědí, bez skvrn.
Fotografováno ve dnech 11. 4 2020 (Česko, Dolní Počernice a Dubeč) a 16. 4. 2020 (Česko, Cerhýnky).