SYMPLOCARPUS FOETIDUS (L.) Salisb. ex W. P. C. Barton

Syn.: Dracontium foetidum L., Ictodes foetidus (L.) Bigelow, Pothos foetidus (L.) Aiton, Pothos putorii Barton, Spathyema angusta Raf., Spathyema foetida (L.) Raf., Spathyema lanceolata Raf., Spathyema latifolia Raf.
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité

Symplocarpus foetidus

Rozšíření: Druh Severní Ameriky, vyskytuje se na severovýchodě USA, zasahuje i na jihovýchod Kanady, areál se táhne od Wisconsinu přes oblast Velkých jezer, Virginii a Novou Anglii až po kanadské Nové Skotsko.

Ekologie: Roste v mokřinách a vlhkých lesích, často se objevuje i podél vodních toků, vystupuje až do nadmořské výšky okolo 1100 m. Kvete na konci zimy a začátkem jara.

Symplocarpus foetidus

Popis: Vytrvalá bylina s oddenkem zhruba 30 cm dlouhým. Listy jsou řapíkaté, vejčité, 10–60 cm dlouhé a 7–40 cm široké. Květenství je přízemní, jeho toulec je výrazně kápovitý, 6–13(–18) cm dlouhý, dužnatý, na vrcholu zahnutý a zašpičatělý, v době plodu uvadající, nazelenale červený až červenohnědý, palice je jen 2–3 cm dlouhá, okvětní lístky jsou 4, nažloutlé až tmavě červené, tyčinky jsou 4. Plodem je bobule.

Využití: Původní Američané používali tuto rostlinu ve své medicíně, což následně převzali i noví kolonisté. V současnosti je spíše jen ceněným exponátem zahrad a parků, pěstuje se vzácně i v Evropě.

Poznámka: Do rodu Symplocarpus je v současnosti započítáváno pět akceptovaných druhů. V Americe se vyskytuje pouze tento jediný druh (tedy Symplocarpus foetidus), ostatní najdeme v severovýchodní Asii (S. egorovii roste na ruském Dálném východě, S. nabekuraensis v Japonsku, S. nipponicus v Japonsku, Koreji a severní Číně, S renifolius v Japonsku, severní Číně a na východě Ruska).

Symplocarpus foetidus
Symplocarpus foetidus
Symplocarpus foetidus
Symplocarpus foetidus

Fotografováno dne 9. 4. 2017 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví).