Biologická klasifikace: Animalia, Mammalia, Rodentia, Sciuridae
Syn.: Eutamias townsendii (Bachman, 1839), Neotamias townsendii (Bachman, 1839); Tamias hindei Gray, 1842
Česká jména: čipmank tmavý
Anglická jména: Townsend’s chipmunk
Rozšíření: Druh severozápadu USA, jehož areál leží v západním Oregonu a na západě státu Washington, zasahuje až na jihozápadní okraj kanadské Britské Kolumbie. Jsou rozlišovány dva poddruhy, vedle nominátního je to ještě poddruh Tamias townsendii subsp. cooperi.
Způsob života: Osídluje jehličnaté lesy s hustým křovitým podrostem, někdy i sekundárních lesy v pásmu od pobřeží až po subalpínský stupeň.
Potravu vyhledává většinou na zemi, ale někdy i na stromech, její rozmanitost závisí na její dostupnosti. Živí se nejčastěji houbami, bobulemi, semeny, žaludy, trávou, kořínky, ale i hmyzem a jeho larvami. Své lícní torby používá k přenášení plodů a semen do doupěte.
Útočiště nachází na stromech nebo v norách v suťových svazích; dobře šplhá. Okolí vnímá zrakem, sluchem a čichem, často komunikuje pomocí vokalizací. Je samotář a vůči jiným čipmankům bývá agresivní. Aktivní je ve dne, zejména v pozdních ranních a časných odpoledních hodinách. V teplejších oblastech podél pobřeží zůstává aktivní i během chladného období, zatímco ve vyšších nadmořských výškách, s vysokou sněhovou pokrývkou, hibernuje. Často se probouzí k jídlu a do jara žije z uložených zásob.
Rozmnožuje se pouze jednou ročně, páří se obvykle koncem dubna. Po 28 dnech březosti rodí samice od května do června v noře 3–6 holých a slepých mláďat o váze okolo 3,5 g. Matka jim poskytuje ochranu a kojí je. V deseti dnech jim začíná na zádech růst srst. Po 50 dnech jsou odstaveni a ve třech měsících se osamostatňují.
Pohlavně dospívá v jednom roce. Ve volné přírodě se dožívá 2–7 let.
Stává se kořistí lasic, norků, rysů, lišek, kun, skunků, jestřábů, sov i hadů.
Popis: Středně velký čipmank z čeledi veverkovitých, dosahuje délky 22–36 cm a hmotnosti 60–118 g. Samice bývají větší než samci. Tělo je po stranách šedé až rezavohnědé a na spodních částech šedavě bílé. Na zádech má pět tmavě hnědých až černých pruhů oddělenými čtyřmi světlými pruhy, z nichž všechny probíhají od šíje až k patě ocasu. Na obličeji jsou tři tmavě hnědé a dva šedé pruhy vedoucí od špičky nosu k uším. Boltce jsou zakulacené. Ocas je huňatý a dlouhý od 7–17 cm. Na každé z předních tlapek jsou čtyři prsty a na zadních nohách pět.
Poznámka: John Kirk Townsend (1809–51), po kterém byl druh pojmenován, byl americký přírodovědec, ornitolog a sběratel.
Fotografováno dne 22. 8. 2017 (USA, Oregon, okolí Multnomah Falls).