TECOMANTHE DENDROPHILA (Blume) K. Schum.

Syn.: Tecoma dendrophila Blume, Campsis dendrophila (Blume) Seem., Gelseminum dendrophilum (Blume) Kuntze, Pandorea dendrophila (Blume) Boerl., Dendrophila trifoliata Zippel ex Blume, Bignonia rhodosantha Zippel, Tecoma amboinensis Blume, Tecomanthe amboinensis (Blume) Steenis, Campsis amboinensis (Blume) Seem., Gelseminum amboinense (Blume) Kuntze, Pandorea amboinensis (Blume) Boerl., Tecomanthe acutifolia Steenis, Tecomanthe bureaui Baill., Tecomanthe elliptica Steenis, Tecomanthe gjellerupii Steenis, Tecomanthe gloriosa S. Moore, Tecomanthe venusta S. Moore
Čeleď: Bignoniaceae Juss. – trubačovité

Tecomanthe dendrophila

Rozšíření: Areál druhu se táhne z Moluckých ostrovů (nejspíš jen Ambon, Seram a Aru) a souostroví Raja Ampat přes Novou Guineu na Novou Británii a Šalamounovy ostrovy.

Ekologie: Roste v tropických deštných a sezónně zaplavovaných lesích, od pobřeží vystupuje k 1500 m nadmořské výšky do hor (obvyklá je ale spíše v podhůří, mezi 200–600 m). V domovině kvete a plodí od dubna do prosince, květy opylují netopýři a drobní ptáci.

Tecomanthe dendrophila

Popis: Dřevnatějící liána dorůstající zhruba 20 m výšky, se stonky často vzájemně spletenými, s rozbrázděnou, bradavičnatou, sivohnědou kůrou. Listy jsou zpeřené, trojdílné až dvoujařmé, s vejčitými nebo široce elipčitými, až 10 cm dlouhými, tupými nebo zúženě špičatými, téměř celokrajnými (někdy s nepatrnými zoubky při vrcholu) lístečky, vespod s nápadně vyniklou žilnatinou. Květy jsou až po dvaceti seskupeny v kompaktních hroznech, často vyrůstajících na starém dřevě z úžlabí drobných a záhy pomíjivých listenů; mají úzce zvonkovité, pětizubé, v délce velmi proměnlivé, často narůžovělé kalichy a až 10 cm dlouhé, sytě růžové nebo bledě karmínové, trubkovitě nálevkovité, lehce zakřivené koruny s pěti široce trojúhlými, tupými nebo zahrocenými, krémově zabarvenými laloky. Čtyři plodné tyčinky z trubky nevyčnívají. Plodem je stopkatá, ztlustle cylindrická a téměř dřevnatá tobolka, asi 20 cm dlouhá, se dvěma člunkovitými chlopněmi a početnými, zploštěle okrouhlými, nápadně křídlatými semeny.

Poznámka: Novoguinejské horské populace dorůstají stěží tří metrů výšky, mívají tříjařmé až pětijařmé listy a často bývají separovány do svébytných druhů Tecomanthe venusta a Tecomanthe gloriosa.

Tecomanthe dendrophila
Tecomanthe dendrophila
Tecomanthe dendrophila
Tecomanthe dendrophilaTecomanthe dendrophila

Fotografováno dne 31. 1. 2020 (Česko, Botanická zahrada hlavního města Prahy, skleník Fata Morgana).