Syn.: Jatus grandis (L. f.) Kuntze, Tectona theca Lour., Theka grandis (L. f.) Lam.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Asie, primární porosty vytváří zejména v sušších územích Indie, Barmy, Thajska a Malajsie, zasahuje až do Indonésie. Dnes se pěstuje na plantážích v mnoha tropických zemích, a to i v subsaharské Africe a tropické Střední a Jižní Americe.
Ekologie: V domovině roste v rozmanitých podmínkách, od území s výrazným obdobím sucha a pouze 500 mm ročního úhrnu srážek až po deštné pralesy, kde ročně naprší až kolem 5000 mm. Optimum výskytu má v monzunových oblastech s 3–5 měsíci sucha a ročními srážkami kolem 1500 mm. Květy jsou výrazně protandrické, bývají opylovány hmyzem, ale zčásti i větrem.
Popis: Štíhlý, rychle rostoucí poloopadavý strom s přímým kmenem vysokým až 20 m; borka je mělce rozbrázděná; letorosty jsou hranaté. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, vejčité až kopinaté, 20–40 cm dlouhé a 12–22 cm široké, na bázi uťaté a na řapík krátce sbíhavé, celokrajné, na vrcholu špičaté, pokryté drobnými přitisklými hvězdovitými chlupy. Květenství je úžlabní nebo koncová lata až 40 cm dlouhá; květy jsou drobné, nevýrazně souměrné; kalich je zvonkovitý, 2–3,5 mm dlouhý, s 5–6 cípy, za plodu se zvětšuje; korunní trubka je 1,5–2 mm dlouhá, víceméně řepicovitá, s 5–8 cípy asi 22 dlouhými; tyčinek je 6–8; pestík srůstá ze 2 plodolistů, semeník je 4pouzdrý, svrchní. Plodem je kulovitá peckovice asi 2 cm v průměru, ukrytá ve zveličeném kalichu, obsahuje 4 pecičky.
Využití: Poskytuje velmi kvalitní dřevo, vhodné k využití v nábytkářství, vyrábí se z něj též dýhy, parkety, ale i hudební nástroje. Borka a listy jsou zdrojem přírodního červeného barviva. Rovněž má použití v lidovém léčitelství jako prostředek proti horečce, zažívacím a kožním onemocněním. Dřevo obsahuje olej, který je činí odolným vůči termitům i vodě.
Poznámka: Do rodu Tectona patří celkem asi pět jihovýchodoasijských druhů. V minulosti byl řazen do čeledi Verbenaceae, ale na základě analýzy DNA byl spolu s celou řadou dalších rodů (Clerodendrum, Vitex atd.) přesunut do čeledi Lamiaceae. Obě skupiny jsou rovněž anatomicky odlišeny v uspořádání pletiv osemení.
Fotografovala Alena Vydrová, ve dnech 27. 2. a 5. 3. 2009 (Kostarika, Maquenco a Alajuela).