Testudo marginata Schoepff, 1792; želva vroubená

Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Testudines, Testudinidae
Syn.: Testudo campanulata Strauch, 1862; Testudo graja Hermann, 1804; Testudo marginata subsp. cretensis Bachmayer et al., 1975; Testudo marginata subsp. sarda Mayer, 1992; Testudo nemoralis Schreiber, 1875; Testudo tabulata var. campanulata Walbaum; Testudo weissingeri Bour, 1996
Česká jména: želva vroubená
Anglická jména: Marginated tortoise

Testudo marginata, želva vroubená
Testudo marginata, želva vroubená

Rozšíření: Vyskytuje se na jihu Balkánského poloostrova, areál zabírá severozápadní, střední a jižní Řecko, část řeckých ostrovů a nejjižnější oblast Albánie. Byla zavlečena i na Krétu a italskou Sardinii.
Ve stejném území se společně s ní objevuje i želva zelenavá (Testudo hermanni), jejíž areál zasahuje od černomořského pobřeží Rumunska a Bulharska přes Balkán a Itálii až do jižní Francie a severovýchodního Španělska (zřejmě nejoblíbenější želva v domácích chovech). V severovýchodním Řecku, Turecku, Bulharsku a v severní části Blízkého východu je želva vroubená střídána želvou žlutohnědou (Testudo graeca), ta se vyskytuje také v severozápadní Africe, odkud přesahuje i do jižního Španělska.

Způsob života: Žije v mediteránní křovinaté vegetační formaci phrygana, na skalních výchozech, ale objevuje se také na písčitých dunách u pobřeží nebo v olivových hájích a na zemědělsky využívaných plochách, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1300 m.
Je býložravá, konzumuje trávu, byliny a plody rostlin.
Aktivní je v průběhu dne, v letních měsících je schopná si hloubit nory až 3 m hluboké. Samice produkuje 1–3 snůšky ročně, jedna snůška obsahuje 4–7(–15) vajec. Mladé želvy se líhnou za 7–9 týdnů. Dospívá ve věku 8–14 let, dožívá se i více než 70 let.

Popis: Tato největší evropská suchozemská želva je 23–34(–40) cm dlouhá, může dosáhnout hmotnosti až 3,5 kg. Karapax je protáhlý, zhruba uprostřed mírně zúžený, v páteřní linii je 5 štítků, na obou stranách jsou 4 boční štítky a 10–11 okrajových štítků, z nichž zadní jsou široce rozšířené (důležitý znak druhu), někdy vytvářejí až zubatý okraj. Zbarvení je poměrně jednotvárné, tmavé, skoro černé nebo nahnědlé, někdy i s šedavou až nažloutlou kresbou. Přední části předních končetin jsou pokryty velkými šupinami. U tohoto druhu je patrný poměrně výrazný pohlavní dimorfismus, samci jsou větší než samice, což je jinak v rodu Testudo neobvyklé.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2004) řadí želvu vroubenou z hlediska ohrožení k druhům méně dotčeným (LC), podléhá ochraně mezinárodní obchodní úmluvy CITES. Nejvážnější ohrožení pro ni představují požáry, které jsou v posledních desetiletích stále častější a rozsáhlejší. Vliv na její početnost může mít i zánik vhodných stanovišť (jsou vytlačovány turistickým průmyslem) i sběr těchto želv pro obchod.

Testudo marginata, želva vroubená
Testudo marginata, želva vroubená

Fotografovali Karel a Eva Rencovi, dne 26. 10. 2018 (Řecko, pobřeží Peloponésu, okolí obce Monemvasia).