TETRADENIA RIPARIA (Hochst.) Codd

Syn.: Basilicum myriostachyum (Benth.) Kuntze, Basilicum riparium (Hochst.) Kuntze, Gumira ferruginea (A. Rich.) Kuntze, Iboza riparia (Hochst.) N. E. Br., Moschosma myriostachyum Benth., Moschosma riparium Hochst., Plectranthus riparius Hochst., Premna ferruginea A. Rich.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Tetradenia riparia

Rozšíření: Vyskytuje se v jižní části Afriky, areál sahá od Malawi a Angoly až po východ Jihoafrické republiky a Svazijsko. Někdy bývá tento druh uváděn i ze severněji položených oblastí tropické východní Afriky (až po Etiopii). Je to dřevina v době květu velmi dekorativní, bývá proto vysazována v tropických zahradách a parcích, může odtud i zplaňovat. Druhotný výskyt byl zaznamenán z Réunionu, Hondurasu i východní Brazílie, zřejmě i z jihovýchodní Asie.

Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci a v lesních lemech, často v blízkosti vodních toků.

Tetradenia riparia

Popis: Aromatický keř až malý strom dosahující výšky 1–3(–5) m. Větve jsou nejprve v průřezu hranaté, později okrouhlé, nejprve žláznatě chlupaté, později olysalé. Listy jsou řapíkaté, vejčité až skoro okrouhlé, 3,5–8 cm dlouhé a 3,5–7 cm široké, na bázi zaokrouhlené, uťaté až srdčité, po okraji hrubě vroubkované až zubaté, na vrcholu tupé nebo špičaté, po obou stranách žláznatě chlupaté. Květenství je terminální, latnaté, květy jsou jednopohlavné, samčí květenství je až 30 cm dlouhé, samičí kratší; listeny jsou vejčité, až 2 mm dlouhé; kalich je zvonkovitý, asi 1 mm dlouhý, květy jsou bílé až nafialovělé, samčí 3–3,5 mm dlouhé, o něco delší než samičí, 2pyské, horní pysk je 2laločný, dolní 3laločný, prostřední lalok je nejdelší; tyčinky jsou 4. Plody jsou tvrdky.

Záměny: Z Réunionu, odkud pocházejí naše snímky, je uváděn výskyt i původem madagaskarského druhu Tetradenia nervosa. To je druh také výrazně aromatický, jeho listy jsou však úzké, podlouhle kopinaté, až 15 cm dlouhé a 4 cm široké, žláznatě chlupaté, rovněž po okraji vroubkované, avšak na bázi klínovité, květy jsou bílé nebo fialové.
Na africkém kontinentu je situace složitější, lze jej tam zaměnit především s druhem Tetradenia galpinii, jehož odění je složeno z chlupů žláznatých i nežláznatých, jeho květy jsou také o málo menší a poněkud odlišně tvarované.

Využití: Aromatické listy rostliny jsou používány v tradiční africké medicíně k léčení řady neduhů – od tišení bolesti zubů až po léčbu malárie.

Poznámka: K rodu Tetradenia v současnosti patří 20 druhů (POWO 2023), které pocházejí z tropické východní a jižní Afriky, nejméně devět z nich je endemických na Madagaskaru.

Tetradenia riparia
Tetradenia riparia
Tetradenia riparia
Tetradenia riparia
Tetradenia riparia

Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 27. 8. 2022 (Réunion, Dimitile) a 31. 8. 2023 (Cilaos).