Syn.: Bubroma grandiflorum Willd. ex Spreng., Guazuma grandiflora (Willd. ex Spreng.) G. Don, Theobroma macrantha Bernoulli
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: Americký tropický druh. Jádro areálu leží v Amazonii v Brazílii, Bolívii, Peru, Ekvádoru, Kolumbii a Venezuele.
Ekologie: Průvodce nížinného tropického deštného lesa, v němž je součástí podúrovně; bývá přimíšen do formací várzea a igapó.
Popis: Stálezelený strom vysoký 8–15(–20) m; letorosty jsou v mládí rezavě vlnaté, později olysávají; borka je šedá nebo hnědá, rozpraskaná až šupinovitá. Listy jsou střídavé, řapík je 0,5–1 cm dlouhý; čepel je obvejčitá až obkopinatá, 20–35 cm dlouhá a 6–11 cm široká, na líci lysá, na rubu mimo žilky s jemnými hvězdovitými chlupy, k bázi pozvolna zúžená, s vlastní bází zaokrouhlenou až mělce srdčitou, celokrajná nebo mělce chobotnatá, na vrcholu obvykle zaokrouhlená a zašpičatělá. Květenství jsou chudá, úžlabní, s 1–4 květy; květní stopky jsou asi 1,5 mm dlouhé, nesou přeslen 3 drobných listenů; kališní lístky (v počtu 3–5) jsou trojúhelníkovité, na bázi krátce srostlé, asi 1,4 cm dlouhé a 6–8 mm široké, světlé, tence rezavě chlupaté; korunní lístky mají téměř okrouhlou, 6–7 mm dlouhou bázi a asi 6 mm dlouhou obsrdčitou červenou až červenofialovou ligulu; tyčinek je 5, mají kratičkou silnou nitku a 3laločný prašník, staminodií je rovněž 5, nachových, kopinatých, asi 1 cm dlouhých a 2 mm širokých; semeník je téměř kulovitý, plstnatý. Plod je vejcovitý až kyjovitý, až 24 cm dlouhý a 12 cm široký, hladký, oplodí je tvrdé, hustě hnědě plstnaté, dužnina je bílá, šťavnatá a voňavá.
Využití: Podobně jako Theobroma cacao obsahuje kofein i theobromin, ale v menším množství; dužnina se konzumuje za syrova jako chutné ovoce. Ze semen se získává máslo, které má nízkou teplotu tání.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 3. 1. 2016 (Brazílie, Amazonas, Rio Juma).