THUNBERGIA COCCINEA Wall. – smatavka

Syn.: Hexacentris coccinea (Wall.) Nees
Česká jména: šmatatka (Presl 1846), smatavka (Mareček 2001)
Čeleď: Acanthaceae – paznehtníkovité

Thunbergia coccinea

Rozšíření: Vyskytuje se v oblasti od severovýchodní Indie a Bhútánu přes jižní Čínu, severní Barmu a Laos do severního Thajska. V jižní Indii (Tamil Nadu) bylo pozorováno zplanění.

Ekologie: Roste na zalesněných horských svazích, lokality leží v nadmořské výšce 300–2000 m. Vyžaduje slunce nebo polostín a snáší poklesy teplot k bodu mrazu.

Popis: Dřevnatá liána s výhony až 10 m dlouhými; větvičky jsou hranaté, lysé, jen v uzlinách chlupaté. Listy jsou vstřícné; řapík je 2–7 cm dlouhý, žlábkovaný; čepel je široce vejčitá až kopinatá, 8–15 cm dlouhá a 3,5–11 cm široká, s 3–5 páry dlanitých žilek, na bázi zaokrouhlená až srdčitá, na okraji zvlněná nebo oddáleně zubatá, na vrcholu zašpičatělá. Květenství jsou koncové nebo úžlabní převislé hrozny až 35 cm dlouhé; listence jsem podlouhlé, 2,2–2,6 cm dlouhé, červené až fialové, špičaté; kalich je asi jen 2 mm dlouhý, redukovaný na kratičký lem; koruna je trubkovitá, 2–3 cm dlouhá, červená, s krátkou prohnutou trubkou a téměř okrouhlými cípy; tyčinky jsou 4, dvoumocné; semeník je dvoupouzdrý, s vyniklou čnělkou. Tobolka je 1–1,2 cm dlouhá, s zobánkem 1,5–2,3 cm dlouhým; semena jsou plochá, v obrysu vejčitá.

Využití: Nápadná, ozdobná rostlina, nepříliš často se pěstuje pro okrasu.

Thunbergia coccineaThunbergia coccinea
Thunbergia coccinea
Thunbergia coccinea
Thunbergia coccinea
Thunbergia coccinea

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 21.–22. 1. 2019 (Indie, Kérala, Munnar, v kultuře).