Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Bucerotiformes, Bucerotidae
Syn.: Buceros leucomelas Lichtenstein, 1842
Česká jména: zoborožec jihoafrický, toko červenolíci
Anglická jména: Southern yellow-billed hornbill
Rozšíření: Druh jižní části Afriky, vyskytuje se hojně v oblasti od jihozápadní Angoly přes jižní Zambii a Malawi až do Mosambiku, Botswany a východní části Jihoafrické republiky, včetně Svazijska.
Způsob života: Obývá křovinaté savany nebo řídké lesy prostoupené četnými světlinami a travnaté lesní lemy. Potravu vyhledává zejména na zemi, živí se semeny, hmyzem, zvláště brouky, pavouky, rovnokřídlými ve všech vývojových stádiích a štíry, v období sucha také termity a mravenci.
Rozmnožuje se v období dešťů. Rodičovský pár si vyhledá přirozenou stromovou dutinu, do které samička snese obvykle 3–4 vejce, potom zazdí vletový otvor a ponechá jen úzkou škvíru, aby zajistila ideální tepelné podmínky a ochránila potomky před predátory, zejména hady a opicemi. Na vejcích sedí po dobu 23–25 dní a samec ji krmí. Když je mláďatům přibližně 19–27 dní, rodiče rozbijí ochrannou zeď a samička poprvé opouští hnízdo. Mladí zůstávají v úkrytu ještě asi 2 týdny. Potom se připojí k rodičům při shánění potravy.
Popis: Středně velký pták, dorůstá délky 48–60 cm. Hmotnost samce dosahuje 153–242 g, samice je menší s hmotností 138–211 g. Je zbarven černě s množstvím bílých skvrn a pruhů, na břiše je převážně bílý, peří na krku a hlavě je šedé a kolem oka je růžová kůže. Charakteristickým znakem je obrovský žlutý, dolů zakřivený zobák s přilbou, který může měřit 7–9 cm.
Fotografováno dne 3. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Kruger National Park).