Jabkenický dub

Quercus robur, dub letní (Fagaceae):

  • Výška stromu: 22 m (v roce 2015)
  • Obvod kmene: 468 cm
  • Šířka koruny: 22 m
  • Odhadované stáří: okolo 250 let (v roce 2019)

Tento strom roste zhruba 130 metrů od památné jabkenické myslivny (dnešního Památníku Bedřicha Smetany), při vstupu do Jabkenické obory (okres Mladá Boleslav). Památným stromem byl vyhlášen dne 24. 9. 2014.

Jabkenická obora patřila k loučeňskému panství, navazovala přímo na několik kilometrů vzdálený zámecký park. Vznikla kolem roku 1750 za Fürstenberků, nezanedbávali ji však ani pozdější majitelé panství Thurn-Taxisové. Kníže Alexander Thurn-Taxis tu choval kromě muflonů třeba i axise indického, severoamericko-východoasijského jelena wapiti, jelena siku, klokany, pštrosy, shetlandské poníky a plameňáky, krátce tu žili i američtí bizoni.

Zdejším lesmistrem na konci 19. století býval jistý Josef Schwarz, což byl vlastně zeť hudebního skladatele Bedřicha Smetany; právě proto tu našel v letech 1874–84 náš hudební velikán svůj poklidný azyl. V té době byl už značně nemocný a hluchý, tady o něj bylo samozřejmě velmi dobře postaráno. Zeť jej občas vzal na projížďku po polesí, Smetana rád zašel i za místními ochotníky, několikrát byl na návštěvě u Thurn-Taxisů na zámku – kníže byl houslista, hrávali prý spolu duety. Onen jabkenický dub, který pravděpodobně pamatuje i první léta samotné obory, Smetana znal dozajista velmi dobře: po ránu kolem něj chodíval do obory, mezi rybníky míval svůj altán, ze kterého pozoroval dalekohledem zvěř. A nejspíš i nejednou u něj přemýšlel, jak z této zoufalé venkovské nudy prchnout zpátky do Prahy – prý se mu to za ta léta podařilo šestadvacetkrát.

Jabkenický dub
Jabkenický dub
Jabkenický dub
Jabkenický dub
Jabkenický dub
Jabkenický dub
Jabkenický dub
Jabkenický dub

Fotografováno dne 1. 9. 2019.