Syn.: Condylocarpus apulus (L.) Hoffm., Condylocarpus humilis W. D. J. Koch, Pastinaca apula (L.) Koso-Pol.
Česká jména: zapalička (Presl 1846)
Čeleď: Apiaceae – miříkovité
Rozšíření: Mediteránní druh rozšířený od Pyrenejského poloostrova přes jižní Evropu a severozápadní Afriku až po Turecko. Byl zavlečen i na jih Austrálie a do americké Arizony.
Ekologie: Roste v mediteránních křovinách, na úhorech, při okrajích polí a cest, v olivových hájích. Kvete od dubna do června.
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou přímou, 20–50 cm dlouhou, větvenou, měkce a spíše řídce chlupatou. Listy jsou řapíkaté, lichozpeřené, spodní s 2–4 páry lístků, které jsou vejčité, na okraji vroubkované, nejvyšší listy s lístky čárkovitými, celokrajnými. Květenství je složený okolík s 3–8 paprsky, dosahuje 3–7 cm v průměru; listeny obalu jsou nanejvýše 1 cm dlouhé, šídlovité, brvité; květy jsou 5četné, korunní lístky bílé, vnější s jedním korunním lístkem výrazně zvětšeným, 4–9 mm dlouhým, hluboce rozděleným na dva víceméně stejné díly. Plodem je elipsoidní, zploštělá, 5–8 mm dlouhá dvounažka, chlupatá, s vroubkovaným lemem.
Využití: Listy této rostliny se údajně regionálně používají jako koření.
Poznámka: Rod Tordylium zahrnuje kolem 15 druhů (jejich počet se v jednotlivých zdrojích notně liší), jedná se o druhy rozšířené v Mediteránu a na Blízkém východě. Až na jižní Moravu vzácně proniká zapalička největší (Tordylium maximum), která má na vnějších květech zvětšené 2–3 korunní lístky.
Fotografovali Ladislav Hoskovec, ve dnech 16. 4. a 17. 4. 2008 (Itálie, Apulie, Gargano, Vieste a Mattinata); Naděžda Gutzerová, dne 15. 5. 2006 (Chorvatsko, ostrov Žirje).