Syn.: Agarico-suber versicolor (L.) Paulet, Agaricus versicolor (L.) Lam., Bjerkandera versicolor (L.) P. Karst., Boletus versicolor L., Coriolus versicolor (L.) Quél., Hansenia versicolor (L.) P. Karst., Microporus fuscatus (Fr.) Kuntze, Microporus nigricans (Lasch) Kuntze, Microporus versicolor (L.) Kuntze, Ochroporus nigricans (Fr.) Fiasson et Niemelä, Polyporus fuscatus Fr., Polyporus nigricans Lasch, Polyporus versicolor (L.) Fr., Polystictus fuscatus (Fr.) Cooke, Polystictus nigricans (Lasch) Cooke, Polystictus versicolor (L.) Fr., Poria versicolor (L.) Scop., Sistotrema versicolor (L.) Tratt., Trametes versicolor f. fuscata (Fr.) Domański, Orloś et Skirg., Xerocomus versicolor (Kuntze) E.-J. Gilbert
Čeleď: Polyporaceae Fr. ex Corda – chorošovité
Rozšíření a ekologie: Roste velmi hojně po celý rok na odumřelých, ale i živých kmenech a větvích listnáčů. Najdeme ji i na pařezech zejména bříz, dubů, buků, habrů a také na ovocných stromech například třešních, vzácněji i na jehličnanech. Upřednostňuje duby.
Může růst i na dřevěných zahradních konstrukcích, které jsou ve styku se zemí. Dokáže přežít i období sucha. Infekce proniká do stromů drobnými poraněními. Má velkou růstovou rychlost, a proto ji ze stanoviště nevytlačí ani václavka obecná.
Popis: Plodnice jsou kloboukaté, vějířovitého tvaru, většinou tvoří střechovitě uspořádané trsy, vzácněji jsou částečně polorozlité. Klobouk je plochý, úzce připojený k substrátu, má průměr 2–8 cm. Povrch je plstnatý, hedvábně lesklý s hnědě až šedě a také žlutavě pásovaným povrchem, ve stáří černavý, v mládí má okraj bělavý až okrový a ostře ztenčený. Pruhy s chloupky se střídají s lesklými plochami. Starší plodnice často zbarvují řasy do zelené barvy. Rourky jsou až 3 mm vysoké s bílými až krémovými okrouhlými póry. Dužnina je bílá, ztuha vláknitá až kožovitě suchá, bez vůně a chuti. Výtrusný prach je bělavý. Výtrusy jsou válcovité, zakřivené, hladké a 6–7 x 1,5–2,5 µm velké.
Záměny: Velmi podobně vypadá outkovka pásovaná (Trametes ochracea). Je možné ji rozeznat podle toho, že je tlustší v místech přirůstání klobouku. Klobouk má méně pestrý, okrově a žlutohnědě páskovaný, chybí lesklé pruhy. Oba druhy často rostou na stejném kmeni.
Využití: Nejedlá houba, používá se v suchých květinových vazbách. Výtažek z outkovky pestré je užívaný v přírodním léčitelství Číny, Koreje a Japonska po mnoho staletí, dnes i v univerzitní medicíně. U nás je jednou ze složek potravinových doplňků ke zvýšení imunity.
Poznámka: Způsobuje bílou hnilobu dřeva.
Fotografováno ve dnech 17. 3. 2007 (Česko, Jizerské hory) a 9. 12. 2007 (Roztoky u Prahy).