Syn.: Agaricus aurantius Schaeff., Armillaria aurantia (Schaeff.) Quél., Gyrophila aurantia (Schaeff.) Quél., Melanoleuca aurantia (Schaeff.) Murrill
Česká jména: čirůvka oranžová (Antonín 2006)
Slovenská jména: čírovka oranžová (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Tricholomataceae R. Heim ex Pouzar – čirůvkovité
Rozšíření: Je známo z Evropy a Severní Ameriky.
Ekologie: Vyrůstá nepříliš hojně v srpnu až listopadu, na okrajích smrkových lesů, někdy i ve smíšených lesích pod břízami, na vápencovém podkladu, nejčastěji ve skupinách nebo v kruzích. Roste v pahorkatinách a v podhůří.
Popis: Klobouk má průměr 6–12 cm, v mládí je zvoncovitý s podvinutým okrajem, později nízce sklenutý až plochý nebo vmáčklý, často se širokým středovým hrbolem. Povrch klobouku je jemně šupinkatý, živě oranžový až červenohnědý, s tmavším středem, na okraji zvlněný, za vlhka slizký. Třeň je válcovitý, často zkřivený, dutý, dlouhý 6–12 cm, 1–2 cm tlustý, na povrchu s jemnými oranžovohnědými šupinkami na bělavém podkladu, na vrcholu se zřetelně odděleným bílým pruhem. Lupeny husté, zoubkem připojené, bělavé, ve stáří narezlé, na ostří hnědočerveně skvrnité. Dužnina pevná, bílá, vůně moučná, chuť nahořklá. Výtrusný prach bílý, výtrusy hladké, elipsoidní, 5–6 × 3–4 μm velké.
Záměny: Dosti nezaměnitelná, podobná je čirůvka límcová (Tricholoma focale) s prstenem na třeni, nejedlá, v ČR kriticky ohrožená.
Využití: Je nejedlá.
Fotografováno dne 28. 10. 2011 (Česko, Praha, Prokopské údolí).