Syn: Agaricus auratus Paulet, Agaricus equestre L., Agaricus flavovirens Pers., Gyrophila equestris (L.) Quél., Tricholoma auratum (Paulet) Gillet, Tricholoma equestre (L.) P. Kumm., Tricholoma flavovirens (Pers.) S. Lundell
Čeleď: Tricholomataceae R. Heim ex Pouzar – čirůvkovité
Rozšíření: Celý mírný pás severní polokoule.
Ekologie: Roste od září do prosince jednotlivě nebo v čarovných kruzích. Tvoří mykorhizu s dvoujehlicovými borovicemi.
Popis: Průměr klobouku až 12 cm, zpočátku je klenutý, později plochý. Barva klobouku a celé plodnice je žlutá, žlutooranžová až olivovězelená. Povrch klobouku je hladký, za vlhka lepkavý, obvykle bývá silně znečištěný pískem. Lupeny jsou středně husté, zářivě žlutozelené nebo žlutooranžové, zoubkem přisedlé ke třeni. Třeň je válcovitý, hladký, na povrchu vláknitý. Výtrusný prach je bílý.
Záměny: Záměna je možná např. za čirůvku modřínovou (Tricholoma psammopus), č. sírožlutou (Tricholoma sulphureum), event. šťavnatku modřínovou (Hygrophorus lucorum).
Poznámka: Uvádí se jako výborná jedlá houba, v posledních letech však bylo prokázáno několik smrtelných otrav ve Francii, předpokládá se záměna za velmi podobný druh, pravděpodobně čirůvku zlatou (Tricholoma auratum), proto je doporučeno označovat ji jako nejedlou nebo podezřelou.
Fotogrtafováno v listopadu 2006 (Česko, Českokamenicko, Janská).