TRICLICERAS LONGEPEDUNCULATUM (Mast.) R. Fern.

Syn.: Wormskioldia longepedunculata Mast.
Čeleď: Passifloraceae Juss. ex Roussel – mučenkovité

Tricliceras longepedunculatum

Rozšíření: Vyskytuje se v jižní části Afriky, areál sahá od Tanzanie přes Malawi, Zambii, Zimbabwe a Botswanu až na severovýchod Jihoafrické republiky a do Mosambiku. Na severu Mosambiku se objevuje ještě ve varietě T. l. var. eratense.

Ekologie: Roste v suchých tropických lesích typu miombo i v travnatých biomech, objevuje se na zemědělsky využívaných plochách, v okolí lidských sídel a cest, vystupuje až do nadmořské výšky okolo 1700 m. Kvete do října do února.

Tricliceras longepedunculatum

Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, jen vzácně poléhavou až vystoupavou, jednoduchou nebo i větvenou, bíle chlupatou a pokrytou štětinami, které jsou 1–5(–7) mm dlouhé, tmavě nachové. Listy jsou přisedlé nebo krátce řapíkaté, čárkovité až úzce eliptické, až 20 cm dlouhé, obvykle u báze s několika výraznějšími zuby, výše je čepel po okraji jen pilovitá, vzácněji i celokrajná, chlupatá nebo olysalá. Stopka květenství je 6–38 cm dlouhá, chlupatá nebo olysalá, jen řídce a krátce štětinatá, květenství je hroznovité, 4–12(–14)květé; kalich je 11–16 mm dlouhý, chlupatý, korunní lístky jsou obvejčité, 25–38 mm dlouhé a 5–10 mm široké, oranžové až světle červené; tyčinek je 5. Plodem je tobolka, až 8,5 cm dlouhá a jen 0,2 cm široká, řídce štětinatá nebo i skoro lysá.

Využití: Listy této rostliny se údajně vaří podobně jako špenát. Kořeny sloužily v magii k odstranění bolestí, které mělo způsobovat čarodějnictví. Každý květ kvete jen jediný den, jednotlivé květy však vykvétají postupně, takže rostlina je dekorativní po delší dobu.

Poznámka: K rodu Tricliceras v současnosti patří 15 druhů (POWO 2021), které se vyskytují v subsaharské Africe a na Madagaskaru.

Tricliceras longepedunculatum
Tricliceras longepedunculatum
Tricliceras longepedunculatum
Tricliceras longepedunculatum

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 8. 10. 2021 (Mosambik, provincie Zambézia, Nampevo).