Syn.: Tropaeolum floribundum Turcz., Tropaeolum nubigenum Phil., Tropaeolum paniculatum Meyen, Tropaeolum prostratum Miers
Čeleď: Tropaeolaceae DC. – lichořeřišnicovité
Rozšíření: Horská rostlina, vyskytuje se po obou stranách hraničního hřebene And na chilské i argentinské straně, přibližně mezi 31. a 36. rovnoběžkou.
Ekologie: Roste na kamenitých místech s dobrou drenáží nad horní hranicí lesa, na minerálně silnějších horninách, v poměrně suchém klimatu s ročním úhrnem srážek 400–800 mm, s převahou v zimě; v nadmořských výškách 2000–3700 m.
Popis: Vytrvalá bylina s podzemní hlízkou, tvořící kompaktní trsy až 20 cm vysoké; pletiva obsahují hořčičné silice. Dužnaté lodyhy nesou dlouze řapíkaté, v obrysu okrouhlé listy hluboce členěné na 7–9 obkopinatých úkrojků. Květy jsou jednotlivé, úžlabní, dlouze stopkaté, oboupohlavné, souměrné; kalich tvoří 5 volných trojúhelníkovitých lístků, hřbetní je krátce ostruhatý; rovněž volné korunní lístky jsou nehetnaté, obvejčité až kopisťovité, intenzivně žluté, na okraji zvlněné nebo vykrojené, 2 horní mají na vnitřní straně drobné červené čárky; tyčinek je 8; semeník srůstá e 3 plodolistů, blizny jsou 3. Plod je poltivý, rozpadá se na 3 jednosemenné díly.
Poznámka: Čeleď Tropaeolaceae se vyskytuje výhradně ve Střední a Jižní Americe, od Mexika po Ohňovou zemi. Celkem se do ní řadí tři rody a asi 90 druhů. Nejblíže příbuznou čeledí jsou brukvovité (Brassicaceae), s nimiž se shodují v anatomii i v obsahových látkách.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 29. 2. 2012 (Argentina, provincie Mendoza, pod horou Aconcagua).