UMBELLULARIA CALIFORNICA (Hook. et Arn.) Nutt.

Syn.: Oreodaphne californica (Hook. et Arn.) Nees, Tetranthera californica Hook. et Arn.
Čeleď: Lauraceae Juss. – vavřínovité

Umbellularia californica

Rozšíření: Endemit pacifické části Severní Ameriky. Roste na pobřeží v Oregonu a v Kalifornii (zde také na návětrných svazích pohoří Sierra Nevada), nepatrně přesahuje i do přilehlé části Mexika.

Ekologie: Významná složka lesů na vlhkých, návětrných svazích, kde většinou nedochází k poklesům teplot pod bod mrazu. Doprovází různé druhy borovic (zejména Pinus jeffreyi), dubů (především Quercus agrifolia), ale i porosty sekvoje vždyzelené (Sequoia sempervirens). Vystupuje až do nadmořské výšky 1600 m.

Popis: Stálezelený keř nebo strom, dorůstá výšky 30(–45) m a průměru kmene až 80 cm; borka je tenká, tmavohnědá; letorosty jsou oblé, lysé nebo řídce přitiskle chlupaté. Listy jsou střídavé, úzce eliptické, 3–10 cm dlouhé a 1,5–3 cm široké, kožovité, sytě žlutozelené, na líci lysé, na rubu lysé nebo roztroušeně přitiskle chlupaté, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, po rozemnutí výrazně voní. Květenství jsou zdánlivé okolíky vyrůstající v paždí listů; květy jsou oboupohlavné; okvětí tvoří 6 volných, vejčitě kopinatých, 6–8 mm dlouhých, žlutavých, lysých lístků; tyčinek je 9, navíc jsou zde 3 staminodia; semeník je svrchní, vejcovitý. Plodem je kulovitá až široce vejcovitá bobule 2–2,5 cm v průměru, zelenavá, posléze tmavě nachová peckovice s 1 semenem.

Využití: Díky silicím, které rostlina obsahuje, byla oblíbeným prostředkem mnoha kmenů původních severoamerických obyvatel. V lidovém léčitelství se užívala hlavně proti bolestem hlavy, zubů, uší, ale i např. při problémech s žaludkem a při revmatismu. Plody chutnají jako přezrálé avokádo, jsou však příliš ostře siličnaté. Upečená semena se konzumovala celá nebo se z rozemletých připravoval povzbuzující nápoj. Dřevo je velmi tvrdé, vhodné na výrobu hudebních nástrojů a nádob.

Poznámka: Monotypický rod reliktní povahy, v současnosti jediný zástupce čeledi vavřínovitých na pacifickém pobřeží Severní Ameriky. Převážně tropické vavřínovité zasahují do subtropů a do temperátní zóny všude na Zemi velmi omezeně a představují starobylé prvky z hlediska evoluce i vývoje přírody, v chladnějších územích jde vesměs o pozůstatky třetihorní flóry. Paleontologické nálezy prokázaly, že takové lesy byly v třetihorách i v Kalifornii; v jejich druhové skladbě byly duby, z vavřínovitých také druhy rodů Persea, Ocotea a Nectandra.

Umbellularia californica
Umbellularia californica

Fotografovala Alena Vydrová, dne 19. 4. 2018 (Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).