UNCINIA HAMATA (Sw.) Urb.

Syn.: Carex hamata Sw., Carex jamaicensis Poir., Carex uncinata Schkuhr ex Steud., Uncinia galeottii Boott ex C. B. Clarke, Uncinia jamaicensis Liebm., nom. illeg., Uncinia jamaicensis (Poir.) Pers., Uncinia mexicana Steud., Uncinia multifolia Boeckeler, Uncinia phleoides C. A. Mey., nom. illeg.
Čeleď: Cyperaceae – šáchorovité

Uncinia hamata

Rozšíření: Druh s velkým areálem ve Střední a Jižní Americe. Na sever zasahuje až do Mexika do státu Veracruz, v Andách na jih zabíhá až do severní Argentiny, roste ale i ve Venezuele v horách mimo andský systém. Mimo to roste na Jamajce a Hispaniole.

Ekologie: Roste ve vysokohorských formacích páramo a puna, zejména kolem potůčků a u cest, lokality leží nadmořské výšce 2900–4100 m.

Uncinia hamata

Popis: Trsnatá trávovitá bylina vysoká 25–60 cm; lodyha je zaobleně trojboká, hladká. Listy jsou čárkovité, 3–8 mm široké, obvykle delší než lodyha, ploché. Klásek je jediný, koncový, hustý, válcovitý, 8–20 cm dlouhý, v horní části se samčími, v dolní se samičími květy; listen chybí; plevy samičích květů jsou vejčitě kopinaté, špičaté, hnědé nebo zelenavé, vytrvalé; blizny jsou 3. Mošničky jsou zaobleně kuželovité, 5–6 mm dlouhé, alespoň v horní části chlupaté, z mošniček trčí zhruba dvojnásobně dlouhé háčkovité vřeténko; nažka je trojboká.

Poznámka: Rod Uncinia zahrnuje asi 60–70 druhů s těžištěm na jižní polokouli; nejvíce druhů roste na Novém Zélandu, dále v Austrálii, na subantarktických ostrovech a v Jižní Americe. Nejdále na sever dosahuje na Filipíny, Havajské ostrovy a do Střední Ameriky. Druhy připomínají jednoklasé ostřice, ale charakteristickým znakem je háčkovité vřeténko, které trčí z mošniček: jde o osu postranních klásků, které v průběhu vývoje zcela zanikly. Rod je zřejmě evolučním předchůdcem rodu Carex.

Uncinia hamata
Uncinia hamata
Uncinia hamata

Fotografoval Mário Duchoň, dne 2. 3. 2014 (Ekvádor, Parque nacional El Cajas).