Syn.: Nerium antidysentericum L., Nerium divaricatum Lour., nom. illeg., Nerium zeylanicum L., Walidda antidysenterica (L.) Pichon, Wrightia zeylanica (L.) R. Br.
Česká jména: částoň protiběhavečná (Presl 1846)
Čeleď: Apocynaceae – toješťovité
Rozšíření: Vyskytuje se v jižní a jihovýchodní Asii, od Indie až po jižní Čínu. Jako okrasný keř či bonsaj bývá pěstována i v jiných částech světa s vhodným podnebím.
Ekologie: Je součástí keřového patra v lemech či světlinách vlhkých stálezelených lesů. Není náročná na složení půdy, ale potřebuje dostatek vlhka. Kvete nepřetržitě po celý rok, pokud má dostatek vláhy. Vonné květy přitahují velké množství hmyzu i drobných ptáků živících se nektarem.
Popis: Stálezelený keř dorůstající výšky až 150 cm, větve jsou nápadně tenké a tmavě hnědé, při poranění roní jedovatý latex. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, oválné až kopinaté, s klínovitou bází, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květenstvím jsou vrcholové či úžlabní chudokvěté vrcholíky, květy jsou oboupohlavné, bílé; kalich je 5četný, na bázi zevnitř žláznatý; koruna má válcovitou korunní trubku s 5 široce kopinatými až vejčitými cípy, nápadná pakorunka je bílá, třásnitá. Plodem je souplodí dvou měchýřků.
Využití: Tento druh je významnou zahradní okrasnou dřevinou. Navíc velice dobře snáší seřezávání, proto je vhodný k pěstování v misce jako bonsaj nebo ve volné půdě jako součást zminiaturizované krajiny v různých zábavních parcích. Je ale i významnou léčivkou v ajurvédské medicíně. Jak druhové jméno napovídá, mletá kůra, která má vědecky prokázané antimikrobní a protizánětlivé vlastnosti, se užívá k léčení poruch motility střev. Podrcené listy ve formě obkladů údajně pomáhají i zmírnit potíže způsobené lupénkou či alergickými ekzémy, nicméně vzhledem k tomu, že obsahují jedovatý latex, nemusí být toto ošetření bez rizika a v oficiální medicíně se nepoužívá.
Poznámka: Rod zahrnuje asi 32 druhů, které se vyskytují v tropické Asii, Africe a Austrálii.
Fotografováno v lednu 2013 (Thajsko, Pattaya, Siam Park).