Syn.: Metrosideros chrysantha F. Muell., Nania chrysantha (F. Muell.) Kuntze
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité
Rozšíření: Endemit australského severovýchodního Queenslandu, jehož areál se táhne podél pobřeží od Yorského poloostrova na severu zhruba po město Ingham na jihu. Tato v době květu velmi atraktivní dřevina bývá vysazována rovněž v dalších tropických i subtropických oblastech světa, je uváděna jak z jižněji položené části východní Austrálie, tak i z jihovýchodní Číny, Indočíny, Indie či Malesie.
Ekologie: Roste v tropických deštných lesích, nezřídka i jako rheofyt ve vodních tocích nebo na jejich březích, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 600 m. Objevuje se samozřejmě také v městské zeleni, zahradách a parcích.
Popis: Keř nebo strom dosahující výšky až okolo 25 m. Listy jsou nahloučené v horní části větví, jsou střídavé nebo vyrůstají v přeslenech, jsou řapíkaté, podlouhle eliptické až obkopinaté, 10–15 cm dlouhé a 3–4,5 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté. Květenství je terminální nebo axilární, vrcholičnaté, češule je 5–6 mm dlouhá, nazelenalá s načervenalými žlázkami, korunní lístky jsou vejčité, 7–9 mm dlouhé, žluté, žláznaté; tyčinky jsou početné, jejich nitky jsou asi 30 mm dlouhé, žluté, čnělka je žlutá. Plodem je kulovitá tobolka dosahující v průměru 12–15 mm.
Poznámka: Xanthostemon chrysanthus, neboli Golden penda, jak se této dřevině v angličtině říkává, je oficiálním florálním symbolem severoqueenslandského města Cairns. Širší cairnský region (Cairns Regional Council) má ve znaku list dalšího místního endemita, jímž je palma Licuala ramsayii.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, okolí Bemerside).