XANTHOSTEMON EUCALYPTOIDES F. Muell.

Syn.: Metrosideros eucalyptoides (F. Muell.) F. Muell., Nania eucalyptoides (F. Muell.) Kuntze
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité

Xanthostemon eucalyptoides

Rozšíření: Severoaustralský druh s areálem sahajícím od západoaustralského regionu Kimberley po západní část Arnhemské země v Severním teritoriu.

Ekologie: Roste podél vodních toků, především na pískovci, stoupá do nadmořské výšky okolo 300 m.

Xanthostemon eucalyptoides

Popis: Keř až menší strom dosahující výšky 5–18 m, s borkou šedou a větvičkami hranatými, chlupatými. Listy jsou křižmostojné, jejich řapíky jsou pouze 2 mm dlouhé, eliptické, 6,5–13 cm dlouhé a 3–7 cm široké, na bázi klínovité nebo srdčité, celokrajné, zvlněné, na vrcholu tupé nebo vykrojené, chlupaté nebo olysalé. Květenství je vrcholičnaté, 5–30květé, vyrůstá z úžlabí horních listů; listeny jsou nitkovité, vytrvávající; stopky jsou 4–7 mm dlouhé, češule je asi 2 mm dlouhá, cípů je 4–5, jsou čárkovité, nanejvýše 3,5 mm dlouhé, korunní lístky jsou drobné, čárkovité, od kališních cípů těžko odlišitelné; tyčinky jsou početné, 7–8 mm dlouhé, bílé. Plody jsou kulovité tobolky, 4–7 mm dlouhé, lysé.

Poznámka: Už John Brock, nestor popularizace severoaustralské botaniky, jehož knížka o zdejší květeně vyšla od roku 1988 devětkrát, doporučoval vysazovat tuto dřevinu v parcích jako stínící strom (tedy alespoň v okolí Darwinu). Je také dobrým zdrojem nektaru pro včely i ptáky.

Xanthostemon eucalyptoides
Xanthostemon eucalyptoides
Xanthostemon eucalyptoides
Xanthostemon eucalyptoides

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 2. 9. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Litchfield National Park).