Syn.: Boletus engelii Hlaváček, Xerocomus engelii (Hlaváček) Gelardi
Čeleď: Boletaceae Chevall. – hřibovité
Rozšíření: Není pro snadnou zaměnitelnost dobře známo. S jistotou roste v Čechách.
Ekologie: Vyrůstá v červnu až září v listnatých a smíšených lesích, parcích a zahradách, spíše v teplejších oblastech, často je nalézán pod duby.
Popis: Klobouk má průměr 3–8 cm, zpočátku je polokulovitý, později vyklenutý, polštářovitý až rozprostřený. Povrch klobouku je v mládí sametový, později lysý, matný, často nerovný, barvu má nerovnoměrně hnědou, kaštanovou, na slunci až okrově hnědou, v dospělosti s růžovými nebo oranžovými tóny. Za sucha může pokožka slabě políčkovitě rozpukávat. Rourky jsou zpočátku žluté, později s olivovým nádechem, póry jsou nepravidelné, ve stáří hranaté, 1–2 mm velké. Rourky i póry jsou stejně zbarvené, při poranění se zbarvují do modra, po chvíli vybledají do žlutozelena. Válcovitý třeň je dlouhý 3–7 cm, na bázi může být rozšířený. Je bez síťky, základní barva třeně je žlutá, později se zbarvuje hnědooranžově nebo červenými odstíny. Na povrchu třeně jsou drobná zrníčka. Báze třeně je pokrytá bělavým až nažloutlým myceliem. Dužnina klobouku a horní části třeně je brzy dosti měkká, žlutavá, na řezu modrá, po chvíli vybledá do žlutozelena. Spodní část třeně je u dospělých plodnic na řezu obvykle zbarvena oranžovočerveně, za vlhka se mohou na řezu objevit i drobné kapičky načervenalé tekutiny. Chuť i vůně je nevýrazná, slabě houbová. Výtrusný prach je hnědoolivový, výtrusy hladké, vřetenovité, 10,5–15 × 4,5–6,5 μm velké.
Záměny: Podobá se hřibu žlutomasému (Xerocomellus chrysenteron), může připomínat hřib meruňkový (Xerocomellus armeniacus) nebo hřib plstnatý (Xerocomus subtomentosus). Dobře se rozezná na řezu podle mrkvových odstínů spodní části třeně a podle růžových odstínů na klobouku starších plodnic.
Využití: Je to jedlá houba, ale brzy je napadána larvami hmyzu.
Fotografováno ve dnech 16. 7. a 21. 7. 2008 (Česko, Roztoky).