XEROCOMELLUS PRUINATUS (Fr.) Šutara – hřib sametový / suchohríbnik sametový

Syn.: Boletus pruinatus Fr. et Hök, Boletellus pruinatus (Fr. et Hök) Klofac et Krisai, Boletellus pruinatus f. luteocarnosus Klofac et Krisai, Xerocomus pruinatus (Fr. et Hök) Quél.
Další česká jména: suchohřib sametový
Čeleď: Boletaceae Chevall. – hřibovité

Xerocomellus pruinatus

Xerocomellus pruinatus

Rozšíření: Roste v mírném pásu severní polokoule.

Ekologie: Roste hojně pod listnáči i jehličnany. Doba výskytu je srpen až listopad, jednotlivé plodnice lze za příhodných podmínek posledních teplých zim nalézt i v prosinci či v lednu.

Popis: Průměr klobouku do 10 cm, zprvu je pravidelně polokulovitý, později rozložitý. Okraj bývá dlouho podvinutý, po roztažení je výrazně světlý. Pokožka klobouku je tmavohnědá, sametově plstnatá. Třeň je válcovitý nebo kyjovitý, žlutavě zbarvený, jemně vločnatý, ke stáří od báze červenající. Póry jsou jasně žluté až žlutooranžové. Dužnina je bílá nebo krémová, po poranění nemění barvu. Výtrusný prach je olivověhnědý.

Záměny: Hřib sametový je podobný hřibu žlutomasému (Xerocomellus chrysenteron) nebo hřibu plstnatému (Xerocomus subtomentosus) liší se především svým tmavým zbarvením klobouku a žlutým sametovým třeněm bez vláknění.

Využití: Jedlá, dobrá houba, tzv. „podzimní babky“.

Xerocomellus pruinatus
Xerocomellus pruinatus

Fotografováno ve dnech 1. 9. 2006 (Česko, Ašsko, Výhledy) a 26. 9. 2007 (Kynšperk nad Ohří).