Syn.: Crassina grandiflora (Nutt.) Kuntze
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Severoamerický druh – z pustinných plání Colorada a Kansasu přes Oklahomu, Texas a severomexické státy do Duranga a Zacatecasu, k západu po Arizonu a Sonoru.
Ekologie: Roste na suchých, často vápenitých půdách na skalnatých svazích a tabulových horách, v krátkostébelných prériích a pustinných pláních, z pahorkatin vystupuje k 2200 m nadmořské výšky do hor. Chamaefyt. Kvete od jara do podzimu.
Popis: Bohatě větvené, drsně až štětinatě pýřité polokeře s dřevnatými kořeny, za květu stěží čtvrt metru (zpravidla jen asi 10 cm) vysoké. Listy jsou vstřícné, 1–3 cm dlouhé, s 1–3 žilkami. Úbory na krátkých stopkách mají úzce zvonkovité zákrovy s tupými, lysými nebo vně přitiskle pýřitými, po okrajích brvitými a rozedraně třepenými listeny i plevinami. Disk sestává zhruba z dvaceti pětizubých, červených (někdy zelených) květů a lemován je jen třemi až šesti okrouhle vejčitými, často jen centimetr dlouhými, zářivě žlutými paprsky. Nažky jsou žebernaté, drsně pýřité, pod paprsky trojhranné, pod kvítky disku vícehranné a často stlačené, s dvěma nebo více nestejnými (u některých populací zaniklými) štětinami chmýru.
Fotografováno dne 22. 8. 2019 (Česko, Botanická zahrada hlavního města Prahy, rostliny v kultivaci).