Syn.: Amaranthus dussii Sprenger, Amaranthus edulis Speg., Amaranthus mantegazzianus Pass.
Česká jména: laskavec ocasatý (Kubát 2002)
Slovenská jména: láskavec chvostnatý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Amaranthaceae – laskavcovité
Rozšíření: Stará kulturní rostlina, původem snad ze západu Jižní Ameriky. Clusius použil u tohoto druhu označení peruvianum, samotný Linné uvádí v popisu druhu Habitat in Peru, Persia, Zeylona. Pěstuje se v mnoha oblastech světa, jako zplanělý je znám např. z Kanárských a Kapverdských ostrovů, ze Severní Ameriky, z Karibiku, Brazílie (Amazonas, Minas Gerais, São Paulo, Rio de Janeiro, Paraná, Santa Catarina), východní Afriky (Etiopie), Číny, Indie, Bhútánu, Nepálu, jihozápadní, jihovýchodní, ale i centrální Austrálie, Nové Guineje aj. I u nás občas zplaňuje, zvláště v teplejších oblastech, jinak se pěstuje pro okrasu.
Ekologie: Zplanělý na rumištích, skládkách, v blízkosti sídel, zahrad nebo polí. Kvete od června do září.
Popis: Jednoletá jednodomá bylina, vysoká 30–150 cm, s přímou, nevětvenou nebo jen málo větvenou, často červenou lodyhou. Listy jsou dlouze řapíkaté, čepele jsou až 15 cm dlouhé, zelené až načervenalé. Květenství je prodloužené, složené z lichoklasů, které jsou již odspodu nicí, nejčastěji purpurově zbarvené, méně často červeně, vzácně žlutavě, bělavě nebo zelenavě zbarvené. Listénce jsou ostnitě zakončené, většinou delší než okvětí. Květy jsou drobné, okvětních lístků je pět. Plodem je široce elipsoidní tobolka. Semena jsou drobná, různě zbarvená.
Využití: S oblibou je pěstován pro okrasu, dříve se však u nás pěstoval více. V Asii a Americe se místy též pěstuje jako obilovina – takto ho používali už dávní jihoameričtí Inkové.
Poznámka: V ČR se setkáváme i s poddruhem Amaranthus caudatus subsp. saueri, který se liší od nominátní subspecie semeny bílými nebo narůžovělými, obvykle s tupým kýlem. Nominátní poddruh má tedy semena černá, většinou s ostrým kýlem.
Fotografováno dne 26. 7. 2012 (Česko, Praha).