Syn.: Arundo dioeca Spreng., nom. illeg., Arundo dioica Spreng., Arundo kila Spreng. ex Steud., nom inval., Arundo selloana Schult. et Schult. f., Cortaderia argentea (Nees) Stapf, Cortaderia dioica Speg., nom. illeg., Gynerium argenteum Nees, Gynerium dioicum Dallière, nom. inval., Gynerium purpureum Carrière, Moorea argentea (Nees) Lem.
Česká jména: kortaderie dvoudomá (Kubát 2002)
Čeleď: Poaceae – lipnicovité
Rozšíření: Původní areál se rozkládá ve stepních oblastech Argentiny, v Uruguayi a přilehlých částech Brazílie, a také ve střední části Chile. Druh se po celém světě pěstuje jako okrasná solitéra. Zplanění bylo podchyceno na Azorách, ve Velké Británii, na evropském kontinentě ve Španělsku a Francii.
Ekologie: V přírodě je součástí stepní vegetace; roste na výslunných stanovištích na dobře propustných půdách, vystupuje až do nadmořské výšky 1900 m.
Popis: Statná trsnatá dvoudomá tráva; stébla jsou až 3 m vysoká. Listy jsou stálezelené, ploché, čárkovité, 1–3 m dlouhé a asi 1 cm široké, sivozelené, tuhé, na okraji drobně ostře pilovité; jazýček nahrazuje věneček chloupků. Květenství je lata (30–)50–100 cm dlouhá, postranní větve samčího květenství směřují víceméně vzhůru, u samičího jsou vodorovně rozkladité; klásky jsou 2–7květé, asi 1,5 cm dlouhé, zploštělé, stříbřitě lesklé, někdy červeně naběhlé; plevy jsou nestejné, kopinaté, horní je dlouze osinatá, blanité; pluchy jsou rovněž blanité, huňaté, s koncovou osinkou; vřeteno klásku je chlupaté, rozpadá se nad květy.
Poznámka: Rostliny mají značný okrasný význam a jsou již dlouhou dobu pěstovány v kultuře. V našich podmínkách ne vždy dobře snášejí silnější mrazy; mnohem lépe prospívají v prostředí oceanického klimatu s mírným průběhem zimy. Bylo vyšlechtěno několik kultivarů, např. s panašovanými listy, které zpravidla dorůstají menších rozměrů.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 14. 9. 2013 (Francie, slaniska u Port-Saint-Louis-du-Rhône).