Česká jména: forsythie (Polívka 1912), zlatice (Nauman 1946), forsythie prostřední (Dostál 1950), zlatice (Dostál 1989), zlatice, forzýtie (Mareček 1996), zlatice prostřední, forsytie (Kubát 2002)
Slovenská jména: forsythia prostredná (Dostál 1950), zlatovka prostredná (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Oleaceae Hoffmanns. et Link – olivovníkovité
Rozšíření: Druh vznikl křížením čínských zlatic Forsythia suspensa (zlatice převislá) a Forsythia viridissima (zlatice zelená). V kultuře byla zlatice prostřední poprvé zaznamenána v roce 1878, u nás poprvé vysazena roku 1910 v parku v Průhonicích. Dnes na našem území hojně pěstována v parcích, zahradách i na sídlištích, nejčastěji ve středních Čechách a na jižní Moravě.
Ekologie: Zlatice je nenáročný mrazuvzdorný keř, nejlépe se jí daří na světlém stanovišti, na vlhčí půdě bohaté na živiny. Nemá ráda příliš suchou a vápnitou půdu.
Popis: Opadavý keř 2–3 m vysoký se vzpřímenými později obloukovitě převislými větvemi. Letorosty s přehrádkovanou dření, v uzlinách s plnou dření, starší větve duté, s výraznými lenticelami. Listy vstřícné, vejčitě kopinaté až kopinaté, 5–12 cm dlouhé, jednoduché, jen ojediněle na dlouhých letorostech trojklané, na okraji pilovité, v dolní 1/3 celokrajné. Květy po 2–3 v úžlabí listů. Koruna 4četná, 2,5–3,5 cm v průměru, sytě žlutá, korunní cípy podlouhlé. Tyčinky 2, pestík s dvoulaločnou bliznou. Kvete před olistěním v březnu až v dubnu, rostliny jsou v tuto dobu bohatě obsypané žlutými květy.
Záměny: Poněkud méně často, zejména na severní a jižní Moravě, se pěstuje rodičovský druh zlatice převislá (Forsythia suspensa). Liší se dutými letorosty (i u zlatice převislé však mohou být odrostlejší letorosty duté!), listy na delších letorostech jsou obvykle trojklané až trojčetné (u zlatice prostřední jen ojediněle).
Využití: Obecně pěstovaný druh, nejpopulárnější a nejrozšířenější „zlatý déšť“, dnes nabízený v celé řadě kultivarů. Dobře se mu daří i v městském prostředí, je proto jedním z nejběžnějších keřů pěstovaných na sídlištích. V brzkém jaru je nepřehlédnutelný, po odkvětu a olistění naopak velmi nenápadný. Množí se řízkováním nebo hřížením.
Poznámky: Pod lidovým označením „zlatý déšť“ je znám také nepříbuzný štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides).
Jméno rodu Forsythia je odvozeno od jména britského botanika Williama Forsytha.
Fotografováno dne 15. 3. 2008, 19. 3. 2008, 1. 5. 2010 a 3. 5. 2010 (Česko, Praha, Modřany).