V katastru obcí Javorník u Stach a Úbislav v okrese Prachatice byla roku 1988 vyhlášena přírodní rezervace k ochraně horských mezofilních luk a pramenišť s vysokou floristickou diverzitou. Dvě malé louky a les mezi nimi na jižním svahu Javorníku o rozloze celkem 2,7 ha hostí úžasné množství vzácných rostlin, zejména vstavačovitých. Orchidejové louky jsou právem považovány za nejvýznamnější v jihočeském regionu.
Hned brzy na jaře se louky zatřpytí nádhernými barvami prvních orchidejí, velmi silnou populaci zde tvoří prstnatec bezový (Dactylorhiza sambucina) v obou barevných formách, v poněkud menší, rovněž ale vitální populaci se zde nachází rudohlávek kukačka (Anacamptis morio), od typické barvy přes několik světlejších odstínů po nádherné, kompletně bělokvěté jedince. Hned u silnice roste bohatá populace všivce ladního (Pedicularis sylvatica). V téže roční době tu začíná kvést prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) a prstnatec zelený (Dactylorhiza viridis), naplno se ukazuje dřípatka horská (Soldanella montana), kozlík dvoudomý (Valeriana dioica), hadí mord nízký (Scorzonera humilis), prvosenka vyšší (Primula elatior) a mnohé další.
O něco později s blížícím se létem rozkvétá bradáček vejčitý (Listera ovata), vemeník dvoulistý (Platanthera bifolia), vemeník zelenavý (Platanthera chlorantha), hruštička menší (Pyrola minor), tučnice obecná (Pinguicula vulgaris), vachta trojlistá (Menyanthes trifoliata), na prameništích všivec bahenní (Pedicularis palustris) a pastarček potoční (Tephroseris crispa), v lese kokořík přeslenatý (Polygonatum verticillatum). Mnohatisícové porosty zde tvoří pětiprstka žežulník (Gymnadenia conopsea).
S příchodem léta se objeví prstnatec Fuchsův (Dactylorhiza fuchsii), kruštík širolistý (Epipactis helleborine), lilie cibulkonosná (Lilium bulbiferum), ještě později hořec hořepník (Gentiana pneumonanthe), hořeček mnohotvarý český (Gentianella praecox subsp. bohemica), prha arnika (Arnica montana), vykvétá i rosnatka okrouhlolistá (Drosera rotundifolia) a oměj pestrý (Aconitum variegatum), který na jednom místě na okraji lesa vytváří mohutný porost.
Louka se pravidelně kosí, na plochách s intenzivním výskytem vstavačovitých a hořečků je půdní povrch po odkvětu rostlin pravidelně zraňován. Lokalita rovněž slouží jako výzkumná plocha pro studium ekobiologie vstavačovitých a hořečku mnohotvarého českého.
Fotografováno ve dnech 7. 9. 2006 a 5. 5. 2007.