PHASEOLUS COCCINEUS L. – fazol šarlatový / fazuľa šarlátová

Syn.: Phaseolus multiflorus var. coccineus (L.) DC., Phaseolus vulgaris var. coccineus L.
Česká jména: fazol šarlatový (Kubát 2002)
Slovenská jména: fazuľa šarlátová (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Phaseolus coccineus

Rozšíření: Planě roste ve středním Mexiku, kde také proběhla před více než 2000 lety domestikace. Do zbytku světa včetně Jižní Ameriky se dostal až po roce 1492.

Ekologie: V přírodě roste v mokrých horských lesích, i v kultuře snáší vlhčí podmínky a s nimi spojené zaplísnění líp než příbuzné druhy; v kultuře u nás kvete od července do zámrazu.

Phaseolus coccineus

Popis: Levotočivá vytrvalá (v našich podmínkách jednoletá) liána, asi do 5 m dlouhá, některé kultivary jsou keříčkové. Stonky jsou víceméně oblé a lysé, listy trojčetné, drsně chlupaté, květenství nejčastěji s 10–20 oboupohlavnými květy bílými, červenobílými (červená pavéza) nebo červenými; plodem je mírně zahnutý lusk, nezralý s drsným povrchem, zralý hladký a šedozelený až béžový. I pěstované formy jsou diploidní (2n = 22).

Záměny: Trochu podobný je i pěstovaný fazol obecný (Phaseolus vulgaris), který ale klíčí epigeicky, celá rostlina je o poznání drobnější, květenství chudší, květy nejsou nikdy červené, lusky jsou menší a často na průřezu oválné, semena jsou velmi různého tvaru a barvy.

Využití: Využití je podobné jako u dalších kulturních rostlin tohoto rodu, hlavní význam jako potravina mají zralá semena, velmi mladé lusky se dají použít i jako zelenina, často je ale pěstován i jen jako ozdobná rostlina. Jeho pěstování je mnohem míň rozšířené než u fazolu obecného, má větší prostorové nároky a je nutná průběžná sklizeň. Suché prázdné lusky se sbíraly jako léčivka (léčba cukrovky), Indiáni jedli i škrobnaté ztloustlé kořeny.

Poznámka: Druh je výrazně variabilní už v přírodě, kulturní formy jsou někdy rozlišovány podle barvy květů a semen (např. u nás nejběžněji pěstovaná P. coccineus var. bicolor s červenobílými květy a fialovými semeny s hnědými skvrnami), ale nemají taxonomickou hodnotu, druh je cizosprašný a tyto znaky nejsou stálé. Tvar semen je oválný, někdy se slabě naznačeným prohnutím nebo nesouměrností přední a zadní části. Zbarvena jsou buď jednobarevně – bíle, černě, v odstínech hnědé nebo šedé, často jsou na těchto podkladech skvrnité šedě, rezavě nebo nejčastěji tmavohnědě; jiné skupiny odrůd jsou jen drobnými tečkami lehce „poprášeny“.

Phaseolus coccineus
Phaseolus coccineus
Phaseolus coccineus

Fotografováno ve dnech 22. 8. 2010, 3. a 4. 9. 2012 (Česko, Pečky – kultura).