PSOROSPERMUM CERASIFOLIUM Baker

Syn: Psorospermum emarginatum Baker
Čeleď: Hypericaceae Juss. – třezalkovité

Psorospermum cerasifolium

Rozšíření: Endemit Madagaskaru, je dosti častý na severu, západě i v centru ostrova.

Ekologie: Stanovištěm jsou suché i vlhčí lesy, spíše na mělčích a kamenitých půdách, vystupuje do nadmořské výšky kolem 1000 m.

Psorospermum cerasifolium

Popis: Větší opadavý keř nebo malý stromek, dorůstá výšky 5–8 m; větvičky a listy jsou obvykle lysé. Listy jsou vstřícné, řapík je 0,5–2 cm dlouhý, čepel je vejčitá, vejčitě kopinatá až podlouhlá, 3,5–12 cm dlouhá a 1,8–6,5 cm široká, na bázi obvykle zúžená, na okraji velmi jemně vroubkovaná a černými tečkovitými žlázkami, na vrcholku obvykle tupě špičatá. Květenství je okolíkovité, na stopce 1–4 cm dlouhé, většinou mnohokvěté a dosti husté; stopky květů jsou lysé, 1–2 cm dlouhé; kališní lístky jsou vejčité, asi 4 mm dlouhé, tupé, často s 4–6 černými proužky; korunní lístky jsou 7–8 mm dlouhé, bělavé, někdy jednobarevné, jindy s černým tečkami nebo pruhy; tyčinek je 30–45, prašníky postrádají černou žlázku; čnělky jsou 2,5–5 mm dlouhé. Plodem je kulovitá bobule asi 8 mm v průměru.

Poznámka: Do rodu Psorospermum se v současnosti zahrnuje 43 druhů, vyskytují se v tropické Africe a na Madagaskaru. Právě na Madagaskaru jich najdeme 24 druhů, přičemž všechny jsou endemické; převaha jich obývá vlhké východní pobřeží ostrova. Naproti tomu v suchých oblastech v západní polovině je jejich diverzita nevelká, kromě tohoto druhu se zde častěji vyskytuje ještě Psorospermum androsaemifolium.

Psorospermum cerasifolium
Psorospermum cerasifolium

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 13. 10. 2016 (Madagaskar, NP Isalo).