Syn.: Scopolia hladnikiana (Freyer ex W. D. J. Koch) Fritsch, Scopolia tubiflora Kreyer, Scopolia atropoides (Schultes) Bercht. et J. Presl, Scopolina atropoides Schultes, Hyoscyamus scopolia L.
Čeleď: Solanaceae Juss. – lilkovité
Rozšíření: Původní areál sahá od jihovýchodních Alp přes Karpaty po západní Ukrajinu a do západní části podhůří Kavkazu. U nás se někdy pěstuje jako okrasná bylina a vzácně zplaňuje.
Ekologie: V místě původního výskytu v listnatých a smíšených lesích, kamenitých lesních svazích a stinných roklích. Upřednostňuje vlhčí stanoviště a zásadité půdy bohaté na živiny. Kvete od dubna do června.
Popis: Vytrvalá, 20–60 cm vysoká bylina. Lodyha nevětvená nebo v horní části málo větvená, přímá, lysá až mírně roztroušeně chlupatá. Listy střídavé, dolní přisedlé, šupinovité, horní krátce řapíkaté, celistvé, obvejčité, 4–16 cm dlouhé a 3–7 cm široké, celokrajné, lysé. Květy vyrůstají jednotlivě z úžlabí listů, nící. Kalich je pravidelný, pětičetný, zvonkovitý, vytrvalý a za plodu se zvětšující, kališní cípy 9–11 mm dlouhé, srostlé. Koruna také pravidelná a pětičetná, trubkovitě zvonkovitá, 18–25 mm dlouhá, korunní cípy srostlé, z vnější strany hnědofialové, lesklé, uvnitř matně olivově zelené. Plodem je tobolka.
Ohrožení a ochrana: Na Slovensku je z hlediska ohrožení řazen mezi druhy potenciálně zranitelné (NT). Zákonem chráněným druhem je v Srbsku.
Poznámka: Pablen je prudce jedovatá rostlina, obsahuje alkaloidy skopolamin, cuscohygrin, hyoscyamin a atropin. V malých dávkách působí extrakt z pablenu proti svalovým křečím a žaludečním nevolnostem, ve velkých dávkách je halucinogenní a blokuje paměť.
Fotografováno dne 12. 4. 2008 (Česko, Praha, Divoká Šárka).