Syn.: Basilima sorbifolia (L.) Raf., Schizonotus sorbifolius (L.) Lindl. ex Steud., Spiraea pinnata Moench, Spiraea sorbifolia L.
Česká jména: tavolníkovec jeřábolistý (Kubát 2002)
Slovenská jména: tavoľníkovec jarabinolistý (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Rosaceae – růžovité
Rozšíření: Východoasijský druh vyskytující se v čínském Mandžusku (provincie Chej-lung-ťiang, Ťi-lin, Liao-ning), ruském Přímoří, areál zasahuje i do Mongolska, Koreje a Japonska (ostrovy Hokkaidó a Honšú). Pěstuje se v zahradách a parcích také v dalších oblastech světa, například v Evropě nebo Severní Americe, objevíme jej také v našich parcích. V některých oblastech zplaňuje, vyskytuje se třeba v americké Nové Anglii, v oblasti Velkých jezer i v jižní Kanadě.
Ekologie: Roste ve světlých lesích, lesních lemech a křovinách, v nadmořských výškách od 200 až do 1500 m, sekundárně se šíří v okolí lidských sídel, podél cest, na rumištích a skládkách. Kvete od července do srpna.
Popis: Keř až 200 cm vysoký, s větvemi přímými, lysými nebo jemně chlupatými. Listy jsou lichozpeřené, lístků je 11–17, jsou kopinaté až úzce vejčité, 5–7 cm dlouhé a 1,8–2,5 cm široké, na bázi zaokrouhlené nebo klínovité, na okraji nepravidelně zubaté, na vrcholu špičaté, buď po obou stranách lysé, anebo na rubu s hvězdovitými chlupy, vedlejších žilek je 12–16 párů; palisty jsou vytrvalé. Květenství je latnaté, 10–12 cm dlouhé; listeny jsou vejčité až úzce kopinaté, 5–10 mm dlouhé, jemně chlupaté či olysalé; květy dosahují 10–12 mm v průměru; kališní lístky jsou trojúhelníkovité, jemně chlupaté; korunní lístky jsou vejčité, 5–7 mm dlouhé, bílé; tyčinek je 40–50, jsou delší než korunní lístky. Plody jsou asi 3 mm dlouhé měchýřky, lysé.
Poznámka: Rod Sorbaria zahrnuje pět druhů (POWO 2021), které pocházejí z mírného pásu východní a střední Asie.
Fotografováno dne 6. 7. 2016 (Česko, Čechy, zámecký park Zruč nad Sázavou).