Syn.: Geropogon australe Spreng., Geropogon australis Spreng., Geropogon glaber L., Geropogon glabrum L., Geropogon hirsutus L., Tragopogon geropogon Rouy, Tragopogon glaber (L.) Hill, Tragopogon glaber (L.) DC., Tragopogon hirsutus (L.) Hill, Tragopogon hybridus L.
Čeleď: Asteraceae Bercht. et J. Presl – hvězdnicovité
Rozšíření: Mediteránní druh, vyskytuje se také na černomořském Krymu, byl zavlečen i do Británie, na některé ostrovy Makaronésie (Madeira) a do severoamerické Kalifornie.
Ekologie: Roste na suchých trávnících, pastvinách, na křovinatých stráních a svazích, ale i na stanovištích dotčených lidskou činností, ve starých vinohradech, na úhorech a rumištích. Kvete od března do června.
Popis: Jednoletá bylina, 20–40 cm vysoká, šedozelená. Lodyha je přímá, spodní listy v růžici za květu již zasychající, lodyžní listy jsou střídavé, pochvovitě poloobjímavé, trávovité, 6–8 cm dlouhé a jen asi 3 mm široké. Úbory o průměru 3–5 cm vyrůstají jednotlivě, zákrov je kuželovitý, zašpičatělé zákrovní listeny (5–8) jsou výrazně delší než liguly okrajových květů, všechny květy jsou jazykovité, světle růžové, na vrcholu 5zubé. Plodem je nažka.
Poznámka: Rod Geropogon je monotypický a blízce příbuzný rodu Tragopogon.
Fotografováno ve dnech 27. 3. a 28. 3. 2010 (Kypr, okolí Lefkary a British Sovereign Base Area of Akrotiri).