Syn.: Casearia hypoleuca Mart.
Čeleď: Flacourtiaceae Rich. ex DC. – slivouchovité; Salicaceae Mirbel – vrbovité
Rozšíření: Druh severní poloviny Jižní Ameriky, vyskytuje se v oblasti od východní Panamy přes Kolumbii, Venezuelu a Guyany až po brazilské São Paulo (Amazônia, Caatinga, Cerrado, Mata Atlântica).
Ekologie: Dřevina stálezelených tropických lesů, ale i křovinaté savany a stanovišť s vegetací synantropní, stoupající do nadmořské výšky okolo 1300 m. Kvete po celý rok.
Popis: Keř až malý strom s větvemi žlutohnědě plstnatými. Listy jsou střídavé, řapík je jen 4 mm dlouhý, plstnatý, listová čepel je úzce eliptická až podlouhlá, až 10 cm dlouhá a 3 cm široká, na bázi klínovitá, občas nesymetrická, na okraji pilovitá, na vrcholu zašpičatělá, na líci zelená, lysá, lesklá, na rubu našedivělá, plstnatá; palisty jsou čárkovité. Květenstvím je téměř přisedlý axilární svazeček 10–20květý; kalich je asi 7 mm dlouhý, s 5 široce eliptickými cípy, na vrcholu zaokrouhlenými, plstnatými, korunní lístky chybí; tyčinek je 10, jsou přirostlé pod vrcholem kališní trubky, nitky jsou nestejné, jen 2,5 mm dlouhé, lysé, staminodií je 10, jsou 1,8–2 mm dlouhá, chlupatá; blizna je hlavatá. Plodem je tobolka, 7–8 mm dlouhá.
Poznámka: Velmi početný pantropický rod Casearia zahrnuje zhruba 217 druhů.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 23. 1. 2016 (Venezuela, Roraima, savana při úpatí hory).