BOMAREA FORMOSISSIMA (Ruiz et Pav.) Herb.

Syn.: Alstroemeria formosa Pers., Alstroemeria formosissima Ruiz et Pav., Bomarea fimbriata var. paltarumensis Herb., Bomarea sanguinea Kraenzl., Bomarea subglobosa Herb.
Čeleď: Alstroemeriaceae Dum.

Bomarea formosissima

Rozšíření: Andský druh, vyskytuje se ve střední a jižní části Peru a v severní a střední části Bolívie až přibližně po město Sucre.

Ekologie: Stanovištěm je horská vegetace formace puna v nadmořské výšce 3000–4300 m; dává přednost štěrkovitým, dobře propustným půdám v prostředí s častými mlhami a silnou ranní rosou.

Bomarea formosissima

Popis: Vytrvalá bylinná liána se silnými lysými lodyhami až 6 m dlouhými. Listy jsou střídavé, kopinaté, 10–25 cm dlouhé a 2,5–6 cm široké, lysé, na bázi zúžené do křídlatého řapíku, celokrajné, na vrcholu dlouze zašpičatělé. Květenství je okolík, často až s 35–80 květy; květní stopky jsou 3–5 cm dlouhé; 3 vnější okvětní lístky jsou 3–4 cm dlouhé, obkopinaté, oranžové až červené, 3 vnitřní jsou stejně dlouhé nebo o málo delší, žluté, na okrajích přecházející do červené, uvnitř tmavě tečkované; tyčinek je 6; semeník je spodní, pýřitý. Plodem je tobolka.

Poznámka: Rod Bomarea je ve středních Andách velmi početný, zahrnuje kolem 50 druhů; většina z nich má liánovitý vzrůst, mezi jednoděložnými rostlinami velmi neobvyklý.

Bomarea formosissima
Bomarea formosissima

Fotografovala Jana Grulichová, dne 19. 10. 2015 (Peru, prov. Cuzco, Parque Nacional del Manu, Acjanaco).