BROWNEA COCCINEA Jacq. – ovláčeň

Syn.: Brownea aroensis Pittier, Brownea guaraba Pittier, Brownea guaramaco Pittier, Brownea longiflora Pittier, Brownea speciosa Rchb., Brownea superba Pittier, Hermesias coccinea (Jacq.) Kuntze, Hermesias speciosa (Rchb.) Kuntze
Česká jména: ovláčeň (Presl 1846)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Brownea coccinea

Rozšíření: Druh pochází z Jižní Ameriky, byl popsán z Venezuely, vyskytuje se i v Guyaně, Kolumbii, Ekvádoru, severní Brazílii, na Trinidadu, pěstuje se však díky své okrasné hodnotě i ve zbytku tohoto kontinentu i ve Starém světě, a to v tropickém, ale i subtropickém klimatu (např. jihovýchodní Asie, Seychely, Mauricius, tropická Afrika aj.).

Ekologie: Ve své domovině se vyskytuje především v pobřežních oblastech, v říčních údolích nebo ve vlhkých lesích, v pásmu od pobřeží do nadmořské výšky okolo 600 m n. m.

Popis: Pomalu rostoucí strom s hustou, širokou korunou, dosahující výšky 6–9 m. Listy jsou střídavé, sudozpeřené, většinou se 6 páry lístků, které jsou eliptické, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu s dlouhou špičkou. Květenstvím je hlávkovitě stažený hrozen, vyrážejí (na rozdíl od ostatních druhů rodu Brownea) většinou ze starších větévek a jen zřídka terminální. Každý květ je podepřen 1–4 cm dlouhým petaloidním listenem, který připomíná korunu, a 2 srostlými trubkovitými listenci připomínajícími kalich. Vlastní kalich je trubkovitě zvonkovitý, zbarvený podobně jako koruna, zakončený 4 cípy. Koruna je složena z 5 vejčitých až podlouhlých dlouze nehetnatých lístků. Tyčinky vynikají z koruny. Plodem je zdřevnatělý, lysý lusk.

Využití: Strom má velkou okrasnou hodnotu, proto se pěstuje v parcích a v okolí chrámů. Využívá se i v lidové medicíně. Odvar z květů se doporučuje při léčbě kašle a nachlazení, rozemletá kůra pomáhá údajně při léčbě ženských nemocí – slouží k úpravě nepravidelné a bolestivé menstruace. Je však otázkou, zda se tu neprojevuje dříve po celém světě rozšířená pověra, že rostlina svým tvarem či zbarvením napovídá, které orgány by měla léčit (doktrína signatur). Krvavá barva květů rostliny možná vedla k léčbě poruch ženského cyklu a fakt, že to občas zafungovalo, způsobil placebo efekt.

Brownea coccinea
Brownea coccinea

Fotografováno v lednu 2013 (Thajsko, Botanická zahrada Noong Nooch).