Syn.: Erythrophysopsis aesculina (Baill.) Verdc.
Čeleď: Sapindaceae – mýdelníkovité
Rozšíření: Endemit jihozápadního Madagaskaru, vyskytuje se výhradně v provincii Toliara.
Ekologie: Roste v křovinaté savaně, především v pobřežních oblastech, stoupá jen do nadmořské výšky okolo 150 m.
Popis: Opadavý strom, 3–6 m vysoký, s křivolakými větvemi a šedou borkou odlupující se po šupinách. Listy jsou nahloučené na konci větví, řapíkaté, lichozpeřené, s 3–5 páry lístků, které jsou eliptické až kopinaté, 3–5 cm dlouhé a 2–3 cm široké, na bázi klínovité až zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené až vykrojené. Květenství je terminální, hroznovité až latnaté, 6–10 cm dlouhé; kališní lístky jsou vejčité, asi 5 mm dlouhé, nazelenalé; korunní lístky jsou 4, kopinaté, nehetnaté, odstálé, asi 4 mm dlouhé, žluté, na bázi s nitkovitými přívěsky; tyčinek je 8, jejich nitky jsou chlupaté, prašníky nahnědlé. Plody jsou elipsoidní, na vrcholu zúžené, asi 4 cm dlouhé.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2008) klasifikuje tento druh jako ohrožený (EN). Lokality, na nichž se Erythrophysa aesculina vyskytuje, jsou ohroženy narůstajícím antropickým tlakem, zatím jen jediná se nachází v chráněném území.
Poznámka: Rod Erythrophysa zahrnuje asi devět druhů, z nichž šest se vyskytuje na Madagaskaru, všechny jsou zdejšími endemity. Zbývající tři se vyskytují ve východní (Etiopie) a jižní Africe.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 11. 10. 2016 (Madagaskar, provincie Toliara, okolí Grotte de Sarodrano).