Syn.: Cardamindum majus Moench, Nasturtium indicum Garsault, Trophaeum majus (L.) Kuntze
Česká jména: řeřišnice větší, turecká řeřicha, kapucínská řeřicha (Presl 1846), lichořeřišnice větší (Dostál 1950, Kubát 2002)
Slovenská jména: kapucínka väčšia (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Tropaeolaceae DC. – lichořeřišnicovité
Rozšíření: Pochází ze severu Jižní Ameriky (Kolumbie, Peru, Ekvádor), v Evropě se pěstuje od roku 1864, byla vyšlechtěna řada kultivarů. V tropických a subtropických oblastech světa mnohdy zplaňuje (např. Severní Amerika, jižní Mexiko, jižní Brazílie, Argentina, střední Čína), občas k tomu dochází i u nás. V některých oblastech světa se šíří invazivně (např. Kanárské ostrovy).
Ekologie: Roste na narušovaných stanovištích, převážně v pobřežních oblastech, ale dokáže stoupat až do nadmořské výšky okolo 3000 m. Kvete od června do října.
Popis: V našich klimatických podmínkách jednoletá bylina, 15–40 cm vysoká, lodyha plazivá, větvená, až 3 m dlouhá, listy řapíkaté, štítovité, celokrajné až mělce laločnaté, lysé, květy 5četné, stopkaté, koruna oranžová, červená, žlutá i lososově růžová, korunní lístky volné, nehetnaté, dolní na bázi brvité. Plodem je tobolka.
Využití: Rostlina pochází z tropického pásma Jižní Ameriky, u nás se pěstuje v zahradách jako dekorativní letnička. Mladé listy a výhonky se používají jako salátová zelenina, poupata a nezralé plody se nakládají do octa. Využití nachází i v přírodní medicíně, byly u ní prokázány antibiotické účinky.
Fotografováno ve dnech 10. 10. 2005 (Česko, Brno) a 23. 6. 2012 (Český Brod).