POUZOLZIA SANGUINEA (Blume) Merr.

Syn.: Boehmeria nepalensis Wedd., Pouzolzia ovalis Miq., Urtica sanguinea Blume
Čeleď: Urticaceae Juss. – kopřivovité

Pouzolzia sanguinea

Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie vyskytující se v oblasti od severní Indie a Nepálu přes Barmu, Indočínu, jižní Čínu a Tchaj-wan až po Indonésii. Byl popsán z Jávy, v severovýchodní části areálu bývá rozlišována jeho malolistá varieta Pouzolzia sanguinea var. elegans. Naše snímky zachycují varietu nominátní.

Ekologie: Roste ve stálezelených lesích, lesních lemech a křovinách, v sušších horských údolích i kolem cest, v nadmořských výškách zhruba od 300 až do 2300 m.

Pouzolzia sanguinea

Popis: Keř dosahující výšky 50–300 cm, s větvemi červeně naběhlými a letorosty řídce až hustě chlupatými. Listy jsou střídavé, řapíkaté, kopinaté až vejčité, 3–19 cm dlouhé a 1–9 cm široké, na bázi klínovité až zaokrouhlené, po okraji s 8–14(–19) pilovitými zuby, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, na líci řídce chlupaté, svraskalé, na rubu štětinaté nebo hustě přitiskle chlupaté; palisty jsou kopinaté, 3–5 mm dlouhé. Květenství vyrůstá v úžlabí listů, klubíčka dosahují průměru 3–7 mm; listeny jsou úzce vejčité, 2–4 mm dlouhé; samčí květy jsou 4četné, štětinaté, samičí květy mají okvětí elipsoidní, až 1,2 mm dlouhé, chlupaté, se 3 nebo 4 cípy. Plodem je vejcovitá nažka dorůstající délky asi 1,6 mm, šedožlutá.

Pouzolzia sanguinea
Pouzolzia sanguinea
Pouzolzia sanguinea

Fotografoval Mário Duchoň, dne 17. 2. 2013 (Indonésie, Sumatra, Aceh, okolí jezera Takengon).