Čeleď: Thymelaeaceae – vrabečnicovité
Rozšíření: Pochází z Mikronésie, roste na Palau a na Guamu.
Ekologie: Stanovištěm jsou pláště tropických deštných lesů a polopřirozená vegetace druhotně odlesněných částí ostrovů („savana“), především na nevápenných podkladech tvořených vyvřelinami.
Popis: Keř 2–3 m vysoký, s oblými červenohnědými větvičkami, letorosty jsou přitiskle žlutavě chlupaté. Listy jsou vstřícné, lysé; řapík je asi 2 mm dlouhý; čepel je eliptická nebo vejčitá, 4–6 cm dlouhá a 2–3 cm široká, na líci matně olivově zelená, na rubu světlejší, většinou s 9 páry postranních žilek, na bázi zaokrouhlená, celokrajná, na vrcholu zaokrouhlená až tupě špičatá. Květy vyrůstají v paždí listů na koncích větviček, kalich je trubkovitý, žlutozelený, kališní cípy jsou rozestálé; koruna chybí; tyčinky tvoří 2 kruhy; semeník je svrchní. Plody jsou vejcovité červené bobule asi 8 mm dlouhé, za zralosti červené.
Poznámka: Do rodu se řadí kolem 70 druhů; centrum diverzity leží v Číně, kde jich roste více než polovina; druhotné evoluční centrum vzniklo na Havajských ostrovech, kde roste např. Wikstroemia uva-ursi. I ve sterilním stavu se od jiných keřů na Palau spolehlivě pozná podle matných eliptických listů.
Fotografováno dne 22. 1. 2018 (Palau, Babeldaob, Lake Ngardok Nature Reserve).