Syn.: Melastoma malabathricum var. mariannum (Naudin) Fosberg et Sachet, orth. var., Melastoma marianum Naudin
Čeleď: Melastomataceae Juss. – odulovité
Rozšíření: Zřejmě endemický taxon Mikronésie.
Ekologie: Typicky roste v polopřirozené nelesní vegetaci (v „savaně“), vzniklé v prehistorii po odlesnění původního tropického lesa, nejčastěji se objevuje v lemech původních lesních porostů.
Popis: Přímý stálezelený keřík vysoký 0,7–1 m; větvičky jsou hranaté, červenohnědé, s přímo odstálými tuhými chlupy. Listy jsou vstřícné; řapík je 0,5–1 cm dlouhý; čepel je eliptická až kopinatá, 2,5–7 cm dlouhá a 1,5–3,5 cm široká, s 5 obloukovitými žilkami spojenými anastomózami, na bázi zaokrouhlená až klínovitá, celokrajná, zašpičatělá. Květenství je chudé, koncové; květy jsou 5četné; kalich je pokrytý tuhými přitisklými štětinovitými chlupy, cípy jsou 8–9 mm dlouhé, přibližně zdéli češule; korunní lístky jsou volné, obvejčité, asi 12 mm dlouhé, bílé, na vrcholu vykrojené; tyčinek je 10, nestejných; semeník je spodní, s 5 pouzdry. Plod je 0,6–1,5 cm dlouhý, otevírá se nepravidelně (lze jej považovat za bobuli nebo tobolku); semena jsou početná.
Poznámka: Od typické Melastoma malabathricum se tento taxon odlišuje především bílými květy. Jeho systematická hodnota není úplně vyjasněná; zdá se, že alespoň populace na Palau a na Guamu mají jednotný charakter (vyznačují s bílými, nikoli růžovými květy), což by ukazovalo spíše na poddruh.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 19. a 22. 1. 2018 (Palau, Koror a Lake Ngardok).