EUPHORBIA COTINIFOLIA L. – pryšec / mliečnik

Syn.: Aklema cotinifolia (L.) Millsp., Alectoroctonum caracasanum Klotzsch et Garcke, Alectoroctonum cotinifolium (L.) Schltdl., Alectoroctonum cotinoides (Miq.) Klotzsch et Garcke, Euphorbia caracasana (Klotzsch et Garcke) Boiss., Euphorbia cotinoides Miq., Tithymalus cotinifolius (L.) Haw.
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité

Euphorbia cotinifolia subsp. cotinoides

Rozšíření: Druh byl popsán z karibského ostrova Curaçao, za jeho původní areál je pokládána Střední Amerika a sever Jižní Ameriky, i když údaje o jeho původnosti v určitých konkrétních částech zmiňovaného území se občas silně rozcházejí. Poddruh Euphorbia cotinifolia subsp. cotinoides snad pochází ze severovýchodu Jižní Ameriky, ze Surinamu a Guyan, jeho areál zasahuje zřejmě i do východní Venezuely. Pěstuje se jako okrasná dřevina v mnoha tropických oblastech světa, odkud může unikat i do okolní krajiny, byl zaznamenán například v jižní Číně, na Tchaj-wanu i v Indonésii. K tomuto poddruhu snad mohou patřit i nepůvodní populace ve Střední Americe, Ekvádoru či Brazílii.

Ekologie: Roste v tropických lesích a křovinách, ale i v sekundární vegetaci, v okolí lidských sídel a cest, často bývá vysazován do živých plotů. Stoupá až do nadmořské výšky okolo 2500 m.

Euphorbia cotinifolia subsp. cotinoides

Popis: Keř až menší strom dosahující výšky 2–9(–15) m, s větvemi odstálými, často tmavě červenými, lysými. Listy jsou vstřícné nebo vyrůstají v přeslenech po 3, jsou řapíkaté, široce vejčité až skoro okrouhlé, 2–8,5 cm dlouhé a 1,5–7,5 cm široké, zelené, ale často i po obou stranách tmavě červené, na bázi klínovité až uťaté, mírně štítnaté, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené nebo tupé (nominátní poddruh by měl mít snad listy spíše zelené, okrouhlé a na vrcholu zaokrouhlené či dokonce vykrojené, naše snímky s tupým vrcholem široce vejčitých listů zaznamenávají spíše poddruh E. c. subsp. cotinoides). Cyathia jsou četná, stopkatá, terminální nebo úžlabní, žlázek je 4–6, jsou zelené s bílými přívěsky. Plody jsou trojboké tobolky, až 5 mm dlouhé, lysé.

Využití: Především červenolistý typ této dřeviny bývá s oblibou pěstován v zahradách a parcích mnoha tropických oblastí světa, vysazuje se často do živých plotů. Středoamerická botanická literatura jej občas identifikuje jako druh Euphorbia caracasana, jinde bývá klasifikován jako poddruh Euphorbia cotinifolia subsp. cotinoides – taxonomie v tomto případě není zcela jasná. Latex rostliny je jedovatý, v Jižní Americe je používán při rybolovu, tobolky zase občas údajně slouží za drastické projímadlo.

Euphorbia cotinifolia subsp. cotinoides
Euphorbia cotinifolia subsp. cotinoides
Euphorbia cotinifolia subsp. cotinoides
Euphorbia cotinifolia subsp. cotinoides

Fotografovali Mário Duchoň, dne 17. 2. 2013 (Indonésie, Sumatra, Aceh, okolí jezera Takengon), a Věra Svobodová, dne 21. 2. 2018 (Barma, předměstí Rangúnu).