MORINDA PEDUNCULATA Valeton – rojok

Čeleď: Rubiaceae – mořenovité

Morinda pedunculata

Rozšíření: Roste pouze v nejzápadnější části Mikronésie na Palau, a to téměř výhradně jen na ostrově Babeldaob, velmi vzácně i na ostrově Ngerekebesang.

Ekologie: Nejčastějším stanovištěm jsou pláště nížinného tropického deštného lesa, občas se vyskytuje i na druhotně odlesněných místech v tzv. savaně. Vždy však roste na čedičovém podloží.

Morinda pedunculata

Popis: Stálezelený keř nebo malý stromek vysoký 5,5–7 m; kmínek mívá průměr 7–28 cm; letorosty jsou lysé, hranaté, s vyniklými uzlinami. Listy jsou vstřícné, obvykle shloučené na koncích větviček; řapík je 1–4 cm dlouhý; čepel je eliptická až obvejčitá, 9–19 cm dlouhá a 5–10 cm široká, lysá, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu zašpičatělá, s 6–8 páry postranních žilek; palisty jsou vejčité až trojúhelníkovité. Květenství je úžlabní strboul na stopce 3–5,5 cm dlouhé; květy jsou 5četné; kališní cípy jsou uťaté nebo naznačené jako malé zoubky; koruna je řepicovitá až úzce nálevkovitá, 1,1–1,3 cm dlouhá, bílá nebo namodralá, cípy jsou asi 5 mm dlouhé, na bázi brvité; tyčinek je 5; čnělka je jediná, semeníky všech květů ve strboulu splývají. Plodem je specifický žlutobílý dužnatý útvar (souplodí) nepravidelně elipsoidního tvaru, 2–4 cm dlouhý a 2–2,5 cm široký, složený ze srostlých peckoviček; v každé je jedno semeno.

Poznámka: Na Palau rostou tři druhy rodu Morinda: velmi hojná je zejména široce rozšířená Morinda citrifolia. Oba další druhy jsou zdejší endemity – vedle tohoto druhu je to Morinda latibractea, která se odlišuje nápadným zveličeným, bíle zbarveným kališním lístkem (kalykofylem), a roste pouze na vápencích. U druhu M. pedunculata tvoří semeníky za plodu prostorovou strukturu s vystouplými zbytky kalicha, u M. citrifolia nikoli.

Morinda pedunculata
Morinda pedunculata
Morinda pedunculata
Morinda pedunculata
Morinda pedunculata

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 22. 1. a 1. 2. 2018 (Palau, Babeldaob, Lake Ngardok a Ngchesar).