Syn.: Euonymus flavescens Nakai, Euonymus laxiflorus Blume ex Miq., Euonymus nipponicus Maxim., Euonymus yesoensis Koidz., Kalonymus oxyphylla Prokh., Turibana oxyphylla Nakai, Turibana yesoensis (Koidz.) Nakai
Česká jména: brslen ostrolistý (Mareček 1996)
Čeleď: Celastraceae R. Br. – jesencovité
Rozšíření: Východoasijský druh vyskytující se v Japonsku (na ostrovech Hokkaidó, Honšú, Šikoku i Kjúšú), v jižní části Kurilských ostrovů, Koreji, na Tchaj-wanu a ve východní Číně (od provincie Liao-ning na severu až po Fu-ťien na jihu).
Ekologie: Roste v lesích a křovinách, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2300 m. Kvete od dubna do června.
Popis: Opadavý keř až menší strom, 3–4(–7) m vysoký, bohatě větvený, s větvemi v průřezu okrouhlými, hnědými. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, eliptické až vejčité, 7–12 cm dlouhé a 3,5–5 cm široké, na bázi klínovité, po okraji jemně pilovité, na vrcholu špičaté až zašpičatělé, s 5–7 páry postranních žilek. Květenství je axilární, stopky květenství jsou 6–10 cm dlouhé, 1–3krát dichotomicky větvené; květy jsou oboupohlavné, 5četné, dosahují v průměru 6–8 mm; kališní lístky jsou skoro okrouhlé, jen krátké; korunní lístky jsou obvejčité, bělavé až bledě purpurové. Plodem je skoro kulovitá tobolka, která dorůstá průměru okolo 12 mm, míšek je světle červený.
Využití: Brslen ostrolistý lze pěstovat v zahradách a parcích i v klimatických podmínkách střední Evropy.
Poznámka: Rod Euonymus je poměrně početný, v současnosti je k němu započítáváno 142 akceptovaných druhů, které se vyskytují v Eurasii, Austrálii, na Madagaskaru a v Severní Americe.
Fotografováno dne 21. 5. 2017 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).