Čeleď: Cistaceae – cistovité
Rozšíření: Pravděpodobně v kultuře vzniklý kříženec.
Ekologie: V přírodě se zřejmě nevyskytuje; občas pěstován v oblastech se středozemním klimatem (mírné vlhké zimy a suchá horká léta). Je odolný vůči slanému spreji.
Popis: Stálezelený, bohatě větvený keř, dorůstá výšky 1,2–1,8 m. Listy jsou vstřícné, přisedlé, podlouhlé, od báze s 3 žilkami, celokrajné, slabě zvlněné, na vrcholu špičaté. Květenství je koncové, chudokvěté; květy mají až 8 cm v průměru; kališních lístků je 5, nestejných; korunní lístky jsou široce obvejčité, růžové, na bázi s tmavonachovou skvrnou; tyčinek je mnoho; semeník je svrchní, srůstá obvykle z 5 plodolistů. Plodem je tobolka.
Poznámka: Předpokládá se, že jedním z rodičů tohoto hybridogenního taxonu je bělokvětý Cistus ladanifer, po němž získal skvrny na korunních lístcích, druhým rodičem je růžovokvětý cist, buď Cistus creticus, nebo kříženec Cistus ×incanus, který představuje hybrida druhů Cistus albidus a Cistus crispus.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 22. 4. 2018 (Španělsko, Katalánsko, Barcelona, vrch Montjuïc, v kultuře).