CEPHALANTHERA AUSTINIAE (A. Gray) A. Heller – okrotice / prilbovka

Syn.: Cephalanthera austinae Benth. et Hook. f., Cephalanthera oregana Rchb. f., Chloraea austiniae A. Gray, Chloraea oregana Nutt. ex Benth. et Hook.f., Eburophyton austiniae (A. Gray) A. Heller, Epipactis austiniae (A. Gray) Wettst., Epipactis oregana (Rchb. f.) Wettst., Limodorum austiniae (A. Gray) Kuntze, Limodorum oreganum (Rchb. f.) Kuntze, Serapias austiniae (A. Gray) A. A. Eaton
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité

Cephalanthera austiniae

Rozšíření: Druh západní části Severní Ameriky s areálem táhnoucím se od nejjihozápadnějších oblastí kanadské Britské Kolumbie přes americké státy Washington, Idaho a Oregon až do Kalifornie.

Ekologie: Roste v jehličnatých lesích, na stanovištích suchých až vlhkých, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2200 m. Kvete v letních měsících.

Cephalanthera austiniae

Popis: Nezelená vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, celá bílá, mykoheterotrofní, s lodyhou přímou, 20–65 cm dlouhou. Listy jsou střídavé, redukované, šupinaté, dolní až 10 cm dlouhé, horní menší, listenům podobné, bílé, později hnědnoucí. Květenství je terminální, hroznovité; listeny jsou šupinovité, kopinaté, zašpičatělé; květy jsou resupinované, bílé se žlutou kresbou; vnější okvětní lístky jsou úzce eliptické, 12–20 mm dlouhé a 4–7 mm široké, na vrcholu tupé nebo špičaté, vnitřní okvětní lístky jsou obkopinaté, 10–17 mm dlouhé a 3–6 mm široké, pysk je 8–12 mm dlouhý a 9–14 mm široký, ve středu nažloutlý. Plodem je elipsoidní tobolka, až 15 mm dlouhá.

Ohrožení a ochrana: V Kanadě je tato okrotice řazena k ohroženým druhům, mezinárodně ji chrání obchodní úmluva CITES.

Poznámka: Rod Cephalanthera v současnosti zahrnuje asi 25 druhů, které se vyskytují v mírném a subtropickém pásu Eurasie a severozápadní Afriky, jen tento jediný zástupce rodu zasahuje i na západní polokouli.

Cephalanthera austiniaeCephalanthera austiniae
Cephalanthera austiniae

Fotografovala Lucie Vančurová, dne 18. 7. 2018 (USA, Oregon, Oregon Coast Range, Marys Peak).